Sepsiste güncel biyobelirteçler
Current biomarkers in sepsis
- Tez No: 897113
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA 91
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Sepsis yoğun bakım ölümlerinin önemli bir sebebidir. Sepsisin yılda 30 milyondan fazla insanı etkilediği ve 5 milyondan fazla ölüme sebep olduğu iddia edilmektedir. 2011 yılında Amerika'da sepsis ve ilişkili komplikasyonların 20 milyar $'dan fazla gidere sebep olduğu saptanmıştır. Bu sebeplerle sepsis bir halk sağlığı sorunu sayılabilir. Sepsis tedavisinde uygun antibiyoterapinin ilk 1 saat içinde başlanmasının mortaliteyi düşürdüğü saptanmıştır. Bu çalışmada sepsiste erken tanı değeri olabileceğini düşündüğümüz dört biyokimyasal parametrenin tanısal performansını saptayıp CRP ve prokalsitonin ile kıyaslamayı amaçladık. Yöntem: Tanısal performansı hesaplanacak dört biyokimyasal parametre sTREM1, presepsin nötrofil CD64 ve kalprotektin olarak belirlenmiştir. Sepsis hastaları 1 Ocak 2023 – 31 Ocak 2024 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi edilen hastalar arasından seçilmiştir. Dışlama kriterleri sonrası 76 sepsis hastası ve 76 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Kalprotektin, presepsin, sTREM1 parametreleri ELISA kiti ile çalışılmıştır. Nötrofil CD64 parametresi flow sitometrik yöntemle ölçülmüştür. CRP düzeyleri Roche c702 modülünde immünturbidimetrik yöntemle; prokalsitonin Roche e801 modülünde elektrokemilüminesans yöntemle çalışılmıştır. Bulgular: Demografik özellikler açısından hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Sepsis is a major cause of deaths in intensive care units. It is claimed that sepsis affects more than 30 million people annually and causes 5 million deaths. In 2011, it was found that sepsis and related complications accounted for over $20 billion in expenditures in the United States. For these reasons, sepsis can be considered a public health issue. It has been determined that initiating appropriate antibiotic therapy within the first hour of sepsis treatment reduces mortality. This study aims to determine the diagnostic performance of four parameters that we believe may have early diagnostic value in sepsis and to compare them with CRP and procalcitonin. Methods: The four parameters whose diagnostic performance will be calculated are sTREM1, presepsin, neutrophil CD64, and calprotectin. Sepsis patients were selected from those treated in the Intensive Care Unit of Pamukkale University between January 1, 2023, and January 31, 2024. After applying exclusion criteria, 76 sepsis patients were included in the study. A control group consisting of 76 healthy volunteers was included in the study. Calprotectin, presepsin, and sTREM1 parameters were measured using a commercial ELISA kit. The neutrophil CD64 parameter was measured by flow cytometry. CRP was measured immunoturbidimetrically on the Roche c702 module, and procalcitonin was measured using electrochemiluminescence on the Roche e801 module. Results: No significant differences were found in the demographic characteristics between the patient and control groups.