Tarihi kültürel varlıkların 3B tematik harita üretimi: Çivril ilçesi/Denizli
3D thematic map production of historical cultural heritage: Çivril district/Denizli
- Tez No: 897111
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Medeniyetlerin tarih sahnesinden silinmesi edebi süreçte soyut şekilde olsa bile fiziki olarak arkalarında pek çok iz bırakarak olmuştur. Tarihi yapı özelliğini taşıyan bu izleri görmek insanoğlunda ilgi uyandırmaktadır. İnsanların bu ilgisinden dolayı tarih-kültür turizmi zamanla gelişmiştir. Tarihi yapı stokunun dijital arşivlenmesi ve turistlerin kullanımına uygun olarak sunulması turizmin gelişimi için gereklilik halini almıştır. Kartografya alanında da zamana uygun olarak gelişmeler yaşanmıştır. Kartografya, haritaların üretim aşamasından sunum aşamasına kadar geçen iş örgüsünü teorik ve pratik olarak inceler ve katkı sağlar. Günümüzde fiziki haritalar yerine çoğunlukla dijital haritalar tercih edilmektedir. Kartografik ürünler çoğunlukla CAD tabanlı programlar kullanılarak üretilmekte ve dijital ortamda sunulmaktadır. Bu tez çalışmasında, Denizli ilinin Çivril ilçesinde bulunan, onarım çalışması tamamlanan tarihi yapıların, öznitelik bilgileri temel alınarak gerçekleştirilen sorgulama sonuçları tematik olarak haritalandırılmıştır. Yapılar, AutoCAD ve SketchUp programlarıyla üç boyutlu modellenmiştir. Modeller Feature Manipulation Engine programı sayesinde Geography Markup Language bilgi modeli haline getirilmiştir. Cesium Ion platformu kullanılarak tematik sorgulamalar gerçekleştirilmiş ve tematik haritalar internet ortamında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The erasure of civilizations from the stage of history has been physically leaving many traces behind them, even if abstractly in the literary process. Seeing these traces, which are historical structures, arouses interest in human beings. Due to this interest of people, history-culture tourism has developed over time. Digital archiving of the historical building stock and presenting it for the use of tourists has become a necessity for the development of tourism. There have also been developments in the field of cartography in accordance with the time. Cartography examines and contributes to the theoretical and practical work of maps from the production stage to the presentation stage. Today, digital maps are mostly preferred instead of physical maps. Cartographic products are mostly produced using CAD-based programs and presented in digital environment. In this thesis, the results of the query based on the attribute information of the historical buildings in Çivril district of Denizli province, which have been repaired, have been thematically mapped. The buildings were modeled in three dimensions with AutoCAD and SketchUp programs. The models were converted into Geography Markup Language information models with the Feature Manipulation Engine program. Thematic queries were performed using the Cesium Ion platform and thematic maps were presented on the internet.