Post occupancy evaluation of indoor environmental quality with a focus on thermal comfort in a green office building
Yeşil bir ofis binasında ısıl konfor odaklı iç mekan çevre kalitesinin kullanım sonrası değerlendirmesi
- Tez No: 897125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE GANİÇ SAĞLAM, DR. ÖĞR. ÜYESİ İDİL ERDEMİR KOCAGİL, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE TAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsanların zamanının büyük bölümünü kapalı ortamda geçirdiği günümüzde, iş yeri ortamı, ofis binası tasarımında izlenen güncel konseptler ve teknolojik gelişmelere paralel olarak dönüşüm geçirmektedir. Bu çerçevede, yapılı çevrede sürdürülebilirlik, tasarım ve yapım yaklaşımlarında sıklıkla benimsenen bir konsept olarak karşımıza çıkmaktadır. Binalarda çevresel sürdürülebilirliğin değerlendirilmesi amacıyla oluşturulmuş yeşil sertifika sistemleri bu konseptin uygulamaya aktarılmasında belirleyici rol oynamaktadır. Kapalı mekanlardaki iç ortam kalitesi, yeşil bina sertifika sistemleri tarafından çevresel sürdürülebilirlik değerlendirmesinde dikkate alınan etmenlerden biridir. Ticari binalar söz konusu olduğunda, iç ortam kalitesi sıklıkla çalışanların sağlığı, üretkenlik, iş verimi ve dolayısıyla ekonomik kazanç ile ilişkilendirilmektedir. Buna karşın, enerji verimliliğinin öncelikli olarak ele alındığı yeşil sertifikalı ofis binasında gerçekleştirilen birçok kullanım sonrası değerlendirme çalışmasında kullanıcılar tarafından iç ortam kalitesine ilişkin çeşitli sorunların bildirildiği görülmektedir. Bu konuyu ele almak amacıyla, bu tez çalışması, yeşil sertifikalı bir ofis binasında iç ortam kalitesini analiz etmeyi hedeflemektedir. Araştırma, İstanbul'da bulunan yeşil sertifikalı, çok katlı bir ofis binası için gerçekleştirilmiştir. Bu binadaki iç ortam kalitesini, özellikle de kullanıcıların ısıl konfor algısını araştırmak amacıyla, bir kullanım sonrası değerlendirme çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın yöntemi, literatür araştırması, araştırma sorularının belirlenmesi, alan çalışması için bina seçimi, anket tasarımı, veri toplama (belge toplama, anket, birebir görüşme), sonuçların analizi ve genel değerlendirme adımlarından oluşmaktadır. Araştırmada, binanın kullanıcılarına yönelik hazırlanan anket, ısıl konfora odaklanmakta, ancak bununla birlikte, görsel konfor, işitsel konfor ve iç hava kalitesi gibi iç ortam kalitesini belirleyen diğer bileşenleri de kapsamaktadır. Bu amaçla ilişkili olarak, kullanıcıların sürdürülebilir bina konseptine ilişkin farkındalık düzeyine, buna bağlı olarak davranışlarına, iç ortam kalitesine ilişkin deneyim ve memnuniyetine ilişkin bilgi elde etmek hedeflenmiştir. Söz konusu hedefe yönelik olarak, kullanıcılara sunulan anket, farklı soru tiplerini içermektedir. Bu tez çalışmasında kullanılan anket ve yapılan birebir görüşmeler aracılığıyla elde edilen veri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ankete katılan bina kullanıcılarının iç ortam kalitesine ilişkin yüksek memnuniyet oyu kullandıklarını göstermektedir. Ancak buna karşın, birebir görüşmelerde ısıl konforsuzluğa ve diğer iç ortam kalitesi sorunlarına dair şikayetlere sıklıkla yer verdikleri görülmüştür. Bulgular ayrıca, kullanıcıların farkındalık düzeylerindeki artışın, sürdürülebilirlik açısından daha duyarlı davranışları beraberinde getirdiğini göstermektedir. Bu yönüyle, elde edilen sonuçlar konuya ilişkin bilinçlendirme faaliyetlerinin önemine dikkat çekmektedir. Çalışmanın bulguları, ele alınan alan çalışmasına özgü olmakla birlikte, çalışmada izlenen yöntem farklı binalar için de kullanılabilir. Bu sayede, kullanıcı deneyimini geliştirmeye, ve sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmeye katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Workplace environments are transforming in line with up-to-date concepts in office building design and technological developments in today's world, where people spend most of their time indoors. In this context, sustainability in the built environment emerges as a frequently adopted concept in design and construction approaches. Green certification systems, developed to evaluate environmental sustainability in buildings, play a decisive role in implementing this concept. Indoor environmental quality (IEQ) is one of the factors considered in the environmental sustainability assessment by green building certification systems. Specifically, for commercial buildings, indoor environmental quality is often associated with employees' health, productivity, work efficiency, and consequently, economic gain. However, many post-occupancy evaluation (POE) studies, conducted in green-certified office buildings where energy efficiency is prioritized, report various problems related to indoor environmental quality by the users. To address this issue, this thesis aims to analyse indoor environmental quality in a green-certified office building. The research was conducted for a green-certified, multi-story office building located in Istanbul. To investigate the indoor environmental quality, particularly the thermal comfort perception of the occupants, a post-occupancy evaluation study was carried out. The methodology of the study consists of literature review, identification of research questions, selection of the case study building, survey design, data collection (document collection, surveys, personal interviews), analysis of results and overall evaluation. The survey prepared for the occupants focuses on thermal comfort but also includes other components that determine indoor environmental quality, such as visual comfort, acoustical comfort and indoor air quality. In this regard, it aims to gather information on occupant's awareness level regarding the sustainable building concept, their behaviours in relation to it and their experiences and satisfaction with indoor environmental quality. To achieve this goal, the survey presented to the occupants includes various types of questions. The data obtained through the survey and the personal interviews conducted in this thesis study were evaluated comparatively. The findings indicate that the building occupants who participated in the survey voted for high satisfaction with indoor environmental quality initially. However, in personal interviews, it was frequently observed that occupants reported complaints about thermal discomfort and other indoor environmental quality problems. The findings also show that an increase in occupant awareness levels brings about more sensitive behaviours in terms of sustainability. In this respect, the results underline the importance of awareness-raising activities on the subject. While the findings of the study are specific to the field study addressed, the methodology followed in the study can be applied to different buildings. This way, it can contribute to improvement of occupant experience and promotion of sustainable practices.