Yeni azolyum tuzlarının sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of new azolium salts and investigation of their properties
  1. Tez No: 897126
  2. Yazar: ALİ ARINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, imidazolyum, kinoksalin köprülü imidazolyum, ve benzimidazolyum klorür veya bromür tuzlarını içeren üç seri azolyum tuzları sentezlendi. Sentezlenen bütün bileşiklerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, IR, kütle gibi spektroskopik teknikler ve element analizi ile belirlendi. Ayrıca, bu tuzlardan ikisinin yapısı X-Ray tek kristal yöntemi ile de aydınlatıldı. İmidazolyum ve kinoksalin köprülü imidazolyum tuzlarının hCA I, hCA II izoenzimleri ve AChE enzimine karşı enzim inhibisyon aktiviteleri incelendi. Bu tuzlar iyi derecede enzim inhibisyon aktivitesi sergiledi. Benzimidazolyum tuzlarının antibakteriyal ve antifungal aktiviteleri incelendi. Test edilen tuzlar iyi dercede antimikrobiyal aktivite gösterdi. Tuzların mantarlara karşı daha aktif olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, three series of azolium salts including imidazolium, quinoxaline bridged imidazolium, and benzimidazolium chloride or bromide salts were synthesized. The structure of all synthesized compounds were determined by using spectroscopic techniques such as 1H-NMR, 13C-NMR, IR, mass, and elemental analyses. Also, the structure of two salts were elucidated by X-Ray single crystal method. The enzyme inhibition activities of imidazolium and quinoxaline bridged imidazolium salts against hCA I, hCA II isoenzymes and AChE enzymes were investigated. These salts exhibited good enzyme inhibition activities. The antibacterial and antifungal activities of benzimidazolium salts were investigated. The tested salts showed good antimicrobial activity. It was observed that the salts to be more active against fungi.