Baş boyun bölgesi kutanöz skuamöz hücreli karsinomlarda prognostik faktörlerin araştırılması
Investigation of prognostic factors in cutaneous squamous cell carcinoma of the head and neck region
- Tez No: 897137
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM ÇENGEL KURNAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, baş ve boyun bölgesinde yerleşen kutanöz skuamöz hücreli karsinom (KSHK) olgularının retrospektif olarak incelenmesidir. Hastaların demografik özellikleri, patoloji sonuçları, lokal nüks, bölgesel ve sistemik metastaz oranları, rekürrens süreleri ve sağkalım süreleri belirlenecek ve bu parametrelere etki eden klinik, cerrahi ve patolojik prognostik faktörler araştırılacaktır. Hastalar ve Yöntem: Ocak 2008- Ocak 2023 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran, baş-boyun bölgesinde KSHK tanısı almış ve opere edilmiş 80 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar; yaş, cinsiyet, immünsüpresyon durumu, tümör çapı, invazyon tipleri, metastaz durumu ve sağkalım süreleri açısından incelenmiştir. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 71,31 yıl olup %85'i erkekti. Tümörlerin %71,30'u primer olup, en sık lokalizasyon kulak (%57,50) idi. Ortalama tümör çapı 28,43 mm idi. Perinöral invazyon %31,30, lenfovasküler invazyon %17,50, parotis metastazı %22,50 ve fasiyal sinir tutulumu %11,30 hastada saptanmıştır. Ortalama takip süresi 46,32 ay olup, rekürrens %41,20 hastada gözlenmiştir. Ortalama sağkalım süresi 44,96 ay olarak bulunmuştur. Tartışma ve Sonuç: Bu çalışma, baş ve boyun bölgesi KSHK'lerinda prognozu etkileyen faktörleri değerlendirmiştir. Rekürren tümörler, perinöral invazyon, pozitif cerrahi sınırlar, parotis metastazı, fasiyal sinir invazyonu, ileri O'Brien evresi ve artan yaş, kötü prognoz ile ilişkili bulunmuştur. Bu faktörlerin belirlenmesi, hastaların risk değerlendirmesi ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesi açısından kritik öneme sahiptir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kutanöz Skuamöz Hücreli Karsinom, Baş ve Boyun, Prognostik Faktörler, Rekürrens, Sağkalım
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to retrospectively evaluate cases of cutaneous squamous cell carcinoma (cSCC) in the head and neck region. It will determine patient demographics, pathology results, local recurrence, regional and systemic metastasis rates, recurrence intervals, and survival times, while identifying clinical, surgical, and pathological prognostic factors influencing these outcomes. Patients and Methods: Eighty patients diagnosed with head and neck cSCC who underwent surgery at the Department of Otorhinolaryngology, Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, from January 2008 to January 2023, were included. Patients were assessed based on age, gender, immunosuppression status, tumor size, invasion types, metastasis, and survival times. Data analysis was performed using IBM SPSS V23. Results: The average patient age was 71.31 years, with 85% being male. Of the tumors, 71.30% were primary, most commonly located in the ear (57.50%). The mean tumor diameter was 28.43 mm. Perineural invasion was observed in 31.30% of patients, lymphovascular invasion in 17.50%, parotid metastasis in 22.50%, and facial nerve involvement in 11.30%. The average follow-up period was 46,32 months, and recurrence occurred in 41.20% of cases. The mean survival time was 44.96 months. Discussion and Conclusion: This study highlights several factors associated with poor prognosis in head and neck cSCC, including recurrent tumors, perineural invasion, positive surgical margins, parotid metastasis, facial nerve invasion, advanced O'Brien stage, and increasing age. Recognizing these factors is essential for patient risk assessment and guiding treatment strategies. KEYWORDS: Cutaneous Squamous Cell Carcinoma, Head and Neck, Prognostic Factors, Recurrence, Survival