İsparta il merkezindeki yaşlılarda yaşlı dostu şehir algısı ve aktif yaşlanmanın yaşam kalitesine etkisi
Age-friendly city perception and the effect of active aging on quality of life for elderly people in İsparta city center
  1. Tez No: 897136
  2. Yazar: EDANUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN USKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı Isparta il merkezinde yaşayan yaşlıların sosyodemografik özelliklerinin, yaşlı dostu şehir algılarının ve aktif yaşlanma düzeylerinin yaşam kalitesine etkisini incelemektir. Kesitsel tipteki bu çalışma Mart 2023- Ağustos 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırma evrenini Isparta il merkezinde yaşayan 36,500 yaşlı oluşturdu. Örneklem sayısı hesaplamak için yaşam kalitesi evren standart sapması () 7, ortalamaya göre yapılmak istenen sapma (d) 0,7 ve anlamlılık düzeyi (%5 için t=1.96) alınarak 786 bulundu, örneklemeyi kolaylaştırması için 800 kişiye ulaşılması hedeflendi. Çalışma 653 kişiye (%81,62) ulaşılarak tamamlandı. Araştırmanın bağımlı değişkeni yaşlıların yaşam kalitesi, bağımsız değişkenleri sosyodemografik özellikler, yaşlı dostu şehir algısı ve aktif yaşlanma düzeyiydi. Yaşlıların yaşam kalitesi için YYK-Kısa ölçeği, yaşlı dostu şehir algısı için AFCCQ-TR ölçeği ve aktif yaşlanma düzeyi için AYÖ kullanıldı. Veriler yüz yüze toplandı ve SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, bağımsız gruplarda t testi, Pearson korelasyon testi, Mann Whitney U testi ve lineer regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the impact of sociodemographic variables, age-friendly city perceptions, and active aging levels on the quality of life of the elderly living in Isparta's city center. This cross-sectional study was done from March 2023 to August 2024. The research universe included 36,500 senior persons who lived in Isparta's city center. To compute the sample size, the quality of life universe standard deviation () was 7, the intended deviation from the mean (d) was 0.7, and the significance threshold (t=1.96 for 5%) was used, yielding 786 results. To assist sampling, it was planned to reach 800 persons. The study was completed with 653 participants (81.62%). The study's dependent variable was older quality of life, whereas the independent factors were sociodemographic characteristics, perception of an age-friendly city, and level of active aging. The YYK-Short scale was used to assess older quality of life, the AFCCQ-TR scale for perceptions of age-friendly cities, and the AYO scale for active aging. Data were collected face-to-face and analyzed using the SPSS 22.0 program. The data was analyzed using number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values, t-test in independent groups, Pearson correlation test, Mann Whitney U test, and linear regression. The p-value of