Türk Vergi Hukukunda yorum müessesesi
Interpretation in Turkish Tax Law
- Tez No: 897142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÜRŞAT ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Yorum müessesesi en temel tanımı ile“anlama”manasına gelmekte olup gerek sosyal bilimlerde, gerek sanatta, kısacası hayatın tüm alanlarında vardır. Gerçekleşen anlama çabası yorumu yöntembilim haline getirmiş ve böylelikle yorum metodolojik olarak da önem kazanmıştır. Bittabi yorum müessesi hukuk alanında kendini göstermiş ve hukukun bilimsel olmasında büyük rol oynamıştır. İşbu çalışmanın amacı Türk Vergi Hukuku alanında yorum müessesini tüm hatları ile ele almaktır. Zira hukuku yorumlama ile uygulama birbiri ile iç içe geçmiş kavramlar olup vergi hukukundaki pek çok problem de yorum müessesinin yeterince kavranılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. İşbu çalışmada öncelikle Yorum Müessesine ana hatları ile değinilerek kavramın kökeni ve ruhu izah edilmeye çalışılmış, sonrasında Türk Vergi Hukukunda Yorum Müessesesi başlığıyla vergi hukukundaki özellikli durumlar incelenerek başta Danıştay olmak üzere pek çok yargı kararı ile uyuşmazlıklardaki yorum yaklaşımları gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Interpretation, in its most basic definition, means“understanding”and exists in both social sciences and art, shortly, in all areas of life. The effort to understand has turned interpretation into a methodology, and thus interpretation has gained methodological importance. Certainly, interpretation has manifested itself in the field of law and has played a major role in making law scientific. The purpose of this study is to address interpretation in the field of Turkish Tax Law with all its aspects. Because interpretation and implementation of the law are intertwined concepts and many problems in tax law arise from the fact that interpretation is not sufficiently understood. In this study, first of all, interpretation is mentioned in general terms and the origin and spirit of the concept is tried to be explained, then, under the title of Interpretation in Turkish Tax Law, the specific situations in tax law are examined and the interpretation approaches in many judicial decisions and disputes, especially in the Council of State, are tried to be revealed.