Teknik şartname hizmetleri
Techncial spesificaiton serves
- Tez No: 161981
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
ÖZET / ABSTRACT Teknik şartname hukukunda, 4734 sayılı Kamu ihale Kanunu'nun yürüdüğe girmesiyle yeni gelişmeler olmuştur. Teknik şartname hazırlanması konusunda farklı görüşler mevcuttur. Amacımız bu farklılıkları ortaya koymak, Hukuk müşavirlikleri ile Kamu ihale kurumu görüşleri doğrultusunda uygulanması gereken nihai hareket tarzını belirlemek, çelişkileri ortadan kaldırmak ve konuyu netleştirmektir. Bu amaçla J.Gn. K. liği (Jandarma Genel Komutanlığı) örnek kurum olarak seçilmiş ve J.Gn.K.lığındaki Teknik Şartname Hizmetlerinin araştırılması, konuyla ilgili mevzuatın, daha önce yapılmış çalışmaların incelenmesi, tedarikle ilgili veya görevli dairelerin, adli müşavirliklerin, Jandarma okullarının, Kamu İhale Kurumu'nun, uzmanların, müteahhitlerin, Kıt'a da görevli askeri personelin görüşlerinin alınması, elde edilen bilgi ve bulguların tartışılması, varılan sonuçların tespiti ve uygulanması gereken nihai hareket tarzları konusundaki görüş ve önerilerin sunulması hedeflenmiştir. Kapsam J.Gn.K.lığı Teknik Şartname Hizmetleri ile sınırlı olacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin diğer birimlerindeki teknik şartname hizmetlerine veri toplama, karşılaştırma vb. amaçlarla kısmen değinilecektir. Yöntem olarak birincil (görüşme teknikleri, toplantı, konferans, seminer yazışma...) ve ikincil (kitaplar, resmi yayınlar, tezler, süreli yayınlar, başvuru eserleri...) kaynak araştırması metotlarının her ikisinden de yararlanılarak karma bir araştırma yöntemi seçilmiştir. ihale mevzuatında, teknik şartname konusu gün geçtikçe önem kazanmaktadır. 4734 sayılı Kamu ihale Kanununun yürürlüğe girmesiyle pek çok ihale müessesesiyle ilgili sıkıntılar, yorum farklılıkları ortaya çıktığı gibi, teknik şartname konusunda da farklı anlayışlar ve uygulama tarzları gündeme gelmiştir. Halbuki genel eserlerde, teknik şartname konusu kısaca işlenmekte, sırf bu konuya yönelik eserler bulmak ise mümkün olmamaktadır. Üzülerek belirtmeliyiz ki yolsuzluklar ülkemizde sık sık gündeme gelmektedir. Bunun birçok sebepleri vardır. Bu sebeplerden bir tanesi de bize göre teknik şartname konusundaki mevzuatın yeteri kadar açıklanmamış ve yapılacak işlemlerin IInetleşmemiş olmasıdır. Bu kapsamda teknik şartname konusunun ele alınmasının bilime ve temiz toplum özlemine katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz. Çünkü ihale mevzuatının can damarını teknik şartname konusu teşkil etmektedir. Teknik şartnamede hatalı bir cümle veya hatalı bir kelime kullanılması, hatta bir virgülün yanlış bir yere konması demek milyarlarca trilyonlarca lira haksız kazanç demektir. Ülkemizde kamu kurum ve kuruluşlarının sadece mal ve hizmet alımlarının toplamı, gayri safi milli hasılanın %11'ini oluşturduğu (yaklaşık 22 milyar dolar) göz önüne alınırsa ihale sisteminin ne denli önemli bir konu olduğu görülecektir. (Sadettin Doğanyiğit, Sayıştay Başdenetçisi, Açıklamalı Kamu İhale Kanunu önsözü Ankara/2003) Araştırma, teknik şartname hazırlamaktan sorumlu uygulayıcılara ve idarelere faydalı olacaktır. Çalışma, hangi alımlar için teknik şartname hazırlanması gerektiği, hangi alanlarda, hangi parasal limite kadar olan alımlarda takdir yetkisinin varolduğunu belirtmesi açısından da faydalı olacaktır. Görev ve yetkilerin net bir şekilde bilinmesi, teknik şartname hizmetleri konusunda uygulayıcılara kolaylık sağlayacak, sorunların asgariye inmesinde faydalı olacaktır. Bu konuda yapılacak bilimsel çalışmalar, teknik şartname hazırlanması, incelenmesi ve onaylanmasına ilişkin açıklamalar, aksaklıkların giderilmesinde önemli bir yer tutacaktır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the validity of 4737 numbered Public Procurement Law there has been new developments about thecnical spesification law. There are different sights about preparing thecnical spesrfacition. Our aims are to pose these differences, to specify the right act style at the direction of sights of Public Procurement Association and Law Consultants, to destruct contradictions and to make clear the subject. With these aims, GGC (Genderma General Commandership) is chosen as model association and it is objected to research of thecnical spesifications at GGC, current rules about subject and former studies; collect sights of departments employed with provision, law consultants, Genderma institutes, Public Procurement Association, experts, contractors, military staff on duty at continent; argue of held informations and discoveries; determine the consequences and present sights and offers about final act style which must be applied. Content is resticted with GGC thecnical spesification serve. Thecnical spesification serve of other unite of Turkish Military will be mentioned when it is needed for eg comparison. It is prefered a mixed research method by using both of primary source research (nterview methods, meeting, conference, seminar, correspondence...) and secondary source research (books, official publications, thesises, periodical publications, application studies...) Importance of procurement system will be seen when it is thought that total of just procure of good and services of our countriy's public associations and fundations is 11%(roughly 22 billion $) of gross national product. (Sadettin Doğanyiğit, Sayıştay Başdenetçisi, Açıklamalı Kamu ihale Kanunu önsözü Ankara/2003) Thecnical spesifacation subject becomes more important at current public procurement rules by the time. After the validity of 4737 numbered Public Procurement Law, many problems about procurement establishments and comment differences occured also different sights and application styles about thecnical spesifications are seen too. However, thecnical spesification subject is very superficial at published boks and it's not possible to find special sources IVabout this subject. We must sress with worry that unlawful actions are seen very rarely in our country, h has many reasons. According to us rules about thecnical spesifications are not explained enough and applications are not clear and this is one of the these reasons. At this scope, we, handling thecnical spesification subject will contribute to science and clear society longing. Because the most important part of procurement rules is thecnical spesification subject. A mistake at a sentence or even comma of thechnical spesification means billions,trilions unjusted profit. This search will be useful to responsibled appliers and administration, it also will be useful about answering, for which procurements it is necessary to prepare thecnical spesification; at which fieelds and till which limits administration has comment power. Duties and powers must be defined clearly. It will help to the appliers and will be usefull about providing reducing of problems. Scientific studies ebout this subject will be very important about preparing, exem in ation, approving and removing problems of thecnical speifications.