Okul öncesi dönem yeniden kullanma, geri dönüşüm ve azaltma (3Rs) çevre konularını içeren yoğunlaştırılmış eğitim programının çocukların temel bilimsel süreç becerileri ile çevresel tutum ve farkındalık düzeyine etkisi
The effect of the intensive educational program including reuse, recycle and reduce (3Rs) environmental issues in preschool period on children's basic science process skills and environmental attitude and awareness levels
- Tez No: 897159
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Çalışmanın amacı yeniden kullanma, geri dönüşüm ve azaltma (3Rs) çevre konularını kapsayan temel bilimsel süreç becerilerine dayanan etkinliklerin bulunduğu yoğunlaştırılmış eğitim programının erken dönem çocukların (anasınıfı) temel bilimsel süreç becerileri ile çevresel tutum ve farkındalık düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, Ege Bölgesi'nde bulunan bir ilin ilçesindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ana okulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Covid 19 salgını koşulları nedeniyle iki sınıf deney, iki sınıf kontrol grubu olacak şekilde toplam dört sınıfta yer alan 38 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacının geliştirdiği“Okul Öncesi Temel Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği”, Soydan ve Samur (2017)'nın geliştirdiği“Okul Öncesi Çocuklar için Çevresel Farkındalık ve Tutum Ölçeği”,“Öğretmen Görüşme Formu”, etkinlik planları ve etkinliklerdeki video kayıtları ile toplanmıştır. Ayrıca geliştirilen ölçeğin geçerlilik ve güvenirliği incelenmiştir. Araştırmada, temel bilimsel süreç becerileri ile çevresel tutum ve farkındalık son test puanları yönünden deney grubu lehine anlamlı farklılaşma olduğu bulunmuştur. Ayrıca deney grubu çocuklarının etkinliklerdeki bilimsel süreç becerileri uygulama durumu yüzdelik değerlerinin zamanla arttığı tespit edilmiştir. Son olarak deney grubu öğretmenlerinin yoğunlaştırılmış eğitim programındaki etkinliklerle ilgili görüş ve değerlendirmelerine yönelik ayrıntılı bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of an intensive education program that includes activities based on basic science process skills covering 3 R (reduction, reuse and recycling) environmental issues on preschool children's basic science process skills and environmental attitudes and awareness levels. The research used a mixed research method. The research was conducted in a kindergarten affiliated with the Ministry of National Education in a district of a province in the Aegean Region. The study group consists of 38 students in four classes, two of which are experimental and two are control groups, due to the conditions of the Covid-19 outbreak. In the study, the convenience sampling method was preferred among the non-probability sampling methods. The data of the study were collected using the“Preschool Basic Science Process Skills Scale”developed by the researcher, the“Environmental Awareness and Attitude Scale for Preschool Children”developed by Soydan and Samur (2017), the“Teacher Interview Form”, activity plans and video recordings of the activities. Additionally, the validity and reliability of the developed scale were examined. In the study, it was found that there was a significant difference in favor of the experimental group in terms of basic science process skills and environmental attitude and awareness post-test scores. In addition, it was determined that the percentile values of application of scientific process skills in activities increased over time in the experimental group. Finally, detailed information about the opinions and evaluations of the experimental group teachers regarding the activities in the intensive education program was presented