Akıllı telefon bağımlısı genç yetişkinlerde servikal eklem pozisyon hissi ile üst ekstremite performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cervical joint position sense and upper extremity performance in smartphone addicted young adults
  1. Tez No: 897158
  2. Yazar: AYŞE CANSU TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA İNCE PARPUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışma, akıllı telefon bağımlısı genç yetişkinlerde servikal eklem pozisyon hissi ile üst ekstremite performansı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Çalışmaya 18-25 yaş arası 100 sağlıklı genç yetişkin katıldı. Katılımcıların akıllı telefon bağımlılık düzeyleri Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formuyla, servikal eklem pozisyon hissi Lazer İmleç Yardımlı Açı Tekrarlama Testiyle, üst ekstremite kuvveti el dinamometresiyle, üst ekstremite enduransı Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testiyle, üst ekstremite dengesi Üst Çeyrek Y-Denge Testiyle, üst ekstremite gücü Oturarak Sağlık Topu Fırlatma Testiyle, üst ekstremite reaksiyon zamanı Nelson Görsel El Reaksiyon Testiyle test edildi. Bulgular: Katılımcıların servikal eklem pozisyon hissi ile üst ekstremite kuvveti, enduransı ve gücü arasında ilişki gözlenmedi (p˃0.05). Ekstansiyon yönündeki eklem pozisyon hissi hatası ile sol taraf superolateral yöndeki uzanma skoru arasında negatif yönlü zayıf ilişki saptandı (p=0.014, r=-0.246). Sol lateral fleksiyon yönündeki eklem pozisyon hissi hatası ile sağ taraf inferolateral yöndeki uzanma skoru arasında negatif yönlü zayıf ilişki saptandı (p=0.003, r=-0.290). Sol lateral fleksiyon yönündeki eklem pozisyon hissi hatası ile sağ taraf kompozit skor arasında negatif yönlü zayıf ilişki saptandı (p=0.029, r=-0.218). Sol lateral fleksiyon yönündeki eklem pozisyon hissi hatası ile sol taraf inferolateral yöndeki uzanma skoru arasında negatif yönlü zayıf ilişki saptandı (p=0.044, r=-0.202). Ekstansiyon yönündeki eklem pozisyon hissi hatası ile üst ekstremite reaksiyon zamanı arasında pozitif yönlü zayıf ilişki saptandı (p=0.005, r=0.277). Sol rotasyon yönündeki eklem pozisyon hissi hatası ile üst ekstremite reaksiyon zamanı arasında pozitif yönlü zayıf ilişki saptandı (p=0.013, r=0.248). Sol lateral fleksiyon yönündeki eklem pozisyon hissi hatası ile üst ekstremite reaksiyon zamanı arasında pozitif yönlü zayıf ilişki saptandı (p=0.012, r=0.250). Sonuç: Akıllı telefon bağımlısı genç yetişkinlerde servikal eklem pozisyon hissi ile denge ve reaksiyon zamanı arasında ilişki olduğu görüldü. Servikal eklem pozisyon hissi hatası arttıkça denge skorlarının anlamlı bir biçimde kötüleştiği ve reaksiyon zamanının anlamlı bir biçimde arttığı bulundu. Sağlıklı genç yetişkinlerde, gelecekteki kas iskelet sistemi yaralanmalarını önlemek ve üst ekstremite performansını korumak için sağlıklı bir yaşam tarzının teşvik edilmesinin, akıllı telefon kullanımının sınırlandırılmasının ve fiziksel aktivite düzeyinin arttırılmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the relationship between cervical joint position sense and upper extremity performance in young adults addicted to smartphones. Methods: The study included 100 healthy young adults aged 18-25. Participants' levels of smartphone addiction were assessed using the Smartphone Addiction Scale-Short Form. Cervical joint position sense was evaluated through the Laser Pointer-Assisted Angle Reproduction Test, while upper extremity strength was measured using a hand dynamometer. Upper extremity endurance was assessed with the Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test, balance with the Upper Quarter Y-Balance Test, power through the Seated Medicine Ball Throw Test, and reaction time using the Nelson Visual Hand Reaction Test. Results: No significant relationship was found between cervical joint position sense and upper extremity strength, endurance, or power (p˃0.05). A weak negative correlation was observed between extension joint position sense error and the left superolateral reach score (p=0.014, r=-0.246). There was also a weak negative correlation between left lateral flexion joint position sense error and the right inferolateral reach score (p=0.003, r=-0.290), and between left lateral flexion joint position sense error and the right composite score (p=0.029, r=-0.218). Additionally, a weak negative correlation was found between left lateral flexion joint position sense error and the left inferolateral reach score (p=0.044, r=-0.202). A weak positive correlation was observed between extension joint position sense error and upper extremity reaction time (p=0.005, r=0.277), as well as between left rotation joint position sense error and upper extremity reaction time (p=0.013, r=0.248), and between left lateral flexion joint position sense error and upper extremity reaction time (p=0.012, r=0.250). Conclusion: The study found a relationship between cervical joint position sense and balance and reaction time in young adults addicted to smartphones. As cervical joint position sense error increased, balance scores significantly worsened, and reaction time significantly increased. Promoting a healthy lifestyle, limiting smartphone use, and increasing physical activity levels may be beneficial in preventing future musculoskeletal injuries and maintaining upper extremity performance in healthy young adults.