Dezavantajlı ailelerin sosyal entegrasyonlarının sağlanmasında ADEM'lerin rolü: Bitlis ili Tatvan ilçesi örneği
The role of ADEM in ensuring the social integration of disadvantaged families: The example of Tatvan district of Bitlis province
  1. Tez No: 897161
  2. Yazar: MESUT KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Bitlis ili Tatvan ilçesi özelinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı (SYDV) bünyesinde faaliyet gösteren Aile Destek Merkezleri'nin (ADEM) dezavantajlı ailelerin sosyal entegrasyonlarındaki rolü sosyolojik açıdan analiz edilmektedir. Bitlis ili Tatvan ilçesi dezavantajlı grupların yoğun yaşadığı bir yerleşim yeri olarak öne çıkmaktadır. ADEM'ler; toplumsal normların önemi, kadının ailedeki statüsü ve aile kavramı, çocuk yetiştirmenin önemi, madde bağımlılığıyla mücadele, kadına yönelik şiddet, çocuk istismarıyla mücadele, meslek edindirme ve atölye çalışmalarıyla uygulamalı ve teorik derslerin verildiği yerlerdir. Araştırmada, çalışmanın konusuna uygun olarak nitel yöntem ve nitel yöntemin veri toplama tekniklerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Tatvan ilçesinde faaliyet gösteren ADEM'lerde eğitim gören kursiyerler ve merkez bünyesindeki koordinatör ve eğitici pozisyonundaki kişiler, araştırmanın örneklemini ise bu evrenden seçilen 27 katılımcı oluşturmuştur. Yapılan çalışma sonucunda; kursiyerlerin mesleki beceri elde ederek ekonomik kazanç sağlamak, monotonluktan çıkmak ve yeni bir sosyal çevre ile tanışmak için ADEM'leri tercih ettikleri görülmüştür. ADEM'lerde dezavantajlı ailelerdeki kadınların mesleki becerinin yanı sıra temel yaşam becerilerini kazanabilmeleri için eğitimler de verildiği tespit edilmiştir. ADEM'lerde dezavantajlı kadınların psikolojik yönden rahatlayabileceği ve sosyalleşebileceği alanlar oluşturulduğu izlenmiştir. Sinema, tiyatro, kayak, piknik, il içi ve il dışı gezi etkinlikleriyle kadınların sosyal yaşam alanı genişletilmiş ve sosyal yaşama dair algılarında olumlu yönde değişiklik gözlemlenmiştir. Kadınların ADEM'lerde elde ettiği bütün kazanımlarla topluma entegre olma yönünde tutum sergilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of Family Support Centers (FSCs) operating under the Presidency of Social Assistance and Solidarity Foundation (SYDV) in the social integration of disadvantaged families in Tatvan district of Bitlis province is analyzed sociologically. Tatvan district of Bitlis province stands out as a settlement where disadvantaged groups live intensively. ADEMs are places where practical and theoretical lessons are given on the importance of social norms, the status of women in the family and the concept of family, the importance of raising children, combating substance abuse, violence against women, combating child abuse, vocational training and workshops. In the research, qualitative method and semi-structured interview technique, which is one of the data collection techniques of qualitative method, were used in accordance with the subject of the study. The population of this study consisted of the trainees trained in ADEMs operating in Tatvan district and the people in the position of coordinators and trainers within the center, and the sample of the study consisted of 27 participants selected from this population. As a result of the study, it was seen that the trainees preferred ADEMs to gain economic gain by acquiring vocational skills, to get out of monotony and to meet a new social environment. It was also found that ADEMs provide trainings for women from disadvantaged families to acquire basic life skills as well as vocational skills It was observed that ADEMs create spaces where disadvantaged women can relax psychologically and socialize. With cinema, theater, skiing, picnics, in-province and out-of-province excursions, women's social life space was expanded and a positive change was observed in their perceptions of social life. It has been observed that women exhibit an attitude towards integration into society with all the gains they have achieved in ADEMs.