From womb to self: Exploring the association of intrauterine and birth-related experiences with separation-individuation issues in adulthood
Rahimden benliğe: Rahim-içi yaşamla ve doğumla ilgili deneyimlerin yetişkinlikte ayrışma-bireyleşme sorunlarıyla ilişkisinin keşfi
  1. Tez No: 897175
  2. Yazar: ASYA KABADAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ÇAVDAR SİDERİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Doğum öncesi ve doğumla ilgili psikoloji (PPN), erken deneyimlerin yaşam boyu duygusal ve zihinsel sağlık üzerindeki önemli etkisini vurgular ve bu deneyimlerin yaşam kalıplarını, ilişkisel sorunları ve kişilik gelişimini şekillendirebileceğini öne sürer. Psikanalizde, bazıları bebeklerin zihinsel yaşamının doğumda başladığını, bazıları ise bunun intrauterin çevrede çok daha önce başladığını savunmaktadır. Doğum öncesi deneyimlerin kişilik gelişimi ile ilişkisini gösteren birçok klinik örnek bulunmasına rağmen, ampirik araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışma, psikanalitik perspektifler ve nicel yöntemler kullanarak, prenatal deneyimlerle ayrışma- bireyleşme dinamikleri arasındaki ilişkileri araştırmayı amaçlamaktadır. Veri toplama, 60 anne-yetişkin çocuk çiftini içeren bir çevrimiçi anketle gerçekleştirilmiştir. Kullanılan araçlar arasında Ayrışma-Bireyleşme Envanteri, Çocuklar için Demografik Bilgiler ve Hamilelik İle İlgili Bilgi Formu ve Anneler için Demografik ve Hamilelik İle İlgili Bilgi Formu yer almaktadır. Bulgular, bazı doğum öncesi faktörler ile ayrışma-bireyleşme sonuçları arasında önemli bir ilişki olduğunu göstermektedir. Hamilelik sırasında olumsuz anne tutumları, olumsuz anne karnı koşulları ve travmatik doğum deneyimleri, ayrışma-bireyleşme sorunlarıyla anlamlı derecede ilişkilidir. Doğum zorlukları gibi olumsuz olayların birikimli sayısı, artan ayrışma-bireyleşme zorlukları ile korelasyon göstermektedir. Annenin duygusal durumu, özellikle hamilelikle ilgili suçluluk, utanç ve öfke ve çocuğun annenin duygusal anlatılarını algılayışı, ayrışma-bireyleşme zorluklarıyla anlamlı derecede ilişkilidir. Bununla birlikte, sonuçların genellenebilirliği, küçük ve çeşitlilik göstermeyen örneklem nedeniyle sınırlıdır. Özellikle anne ve katılımcı raporları arasındaki farklılıklar, bu dinamikleri anlamada hem objektif hem de subjektif verilerin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Çalışma, bu bulguları mevcut literatürle ilişkilendirerek tartışmakta, klinik sonuçları özetlemekte ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pre- and perinatal psychology (PPN) emphasizes the significant impact of early experiences on lifelong emotional and mental health, suggesting these experiences can shape life patterns, relational issues, and personality development. In psychoanalysis, some argue that an infant's mental life begins at birth, while others believe it starts much earlier in the intrauterine environment. Despite many clinical examples linking intrauterine experiences with personality development, empirical research is limited. This study investigates the associations between prenatal experiences and separation-individuation dynamics using psychoanalytic perspectives and quantitative methods to address research gaps. Data collection involved 60 mother-adult child pairs who completed an online survey. The instruments used include the Separation-Individuation Inventory, Demographic Information and Pregnancy-Related Information Form for Children, and the Demographic and Pregnancy-Related Information Form for Mothers. Findings show a significant association between some of the prenatal factors and separation- individuation outcomes. Negative maternal attitudes during pregnancy, adverse intrauterine conditions, and traumatic birth experiences are significantly associated with separation-individuation issues. The cumulative number of negative events, such as birth difficulties, correlates with increased separation-individuation challenges. The mother's emotional state, particularly guilt, shame and anger related to pregnancy, and the child's perception of the mother's emotional narratives are significant associated with separation-individuation difficulties. However, the results' generalizability is limited due to the small and non-diverse sample. Notably, discrepancies between maternal and participant reports highlight the importance of considering both objective and subjective data in understanding these dynamics. The study discusses these findings in relation to existing literature, outlines clinical implications, and suggests future research directions.