From genocide to genesis: Psychoanalytic exploration of evil in Martin Amis' Time's Arrow: Or the Nature of the Offence
Soykırımdan yaradılışa: Martin Amis'in Time's Arrow: Or the Nature of the Offence adlı eserinde kötülüğün psikanalitik ı̇ncelemesi
  1. Tez No: 840618
  2. Yazar: HİLAL BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GILLIAN MARY ELIZABETH ALBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, başta doktorlar olmak üzere Nazi suçlularının, Holokost sırasında nasıl dehşet verici suçlar işlediğini ve bu süreçteki psikolojik dönüşümün edebiyattaki yansımasını incelemektedir. Yarattıkları bu kriz karşısında Nazi faillerinin kişilikleri, zulüm işlemek ve insani bir görünüm sergilemek arasında derin bir bölünme geçirir. Bu tez, edebiyat metinlerini kullanarak bu ikili doğayı anlamayı ve eylemlerinin ardındaki psikolojik süreçlere ışık tutmayı amaçlamaktadır. Martin Amis'in Time's Arrow adlı romanı, bir Nazi doktorunun hayatını ölümden doğuma ters kronolojiyle anlatarak benzersiz bir anlatım tekniği kullanır. Bu teknik, kötülüğün tarihini çözer, kötülüğün özünü ortaya çıkarır, tarihsel olayları yeniden yorumlar ve kahramanın kendini duyarsızlaştırma ve cani eylemlerinden uzaklaşma yönündeki amansız çabalarını gözler önüne serer. Bu çalışmada, Nazi doktorlarının dönüşümü, suçun onlar üzerindeki kalıcı etkileri ve özellikle ters anlatım tekniğinin Holokost'u nasıl tasvir ettiği ve bir bakıma deşifre ettiği üzerinde durulmaktadır. Bu araştırmayla, Martin Amis'in Time's Arrow romanında tasvir edilen suçun çelişkili doğasına ve Nazi failinin karmaşık ruh haline psikanalitik bir yaklaşım ve romanın ayrıntılı analizi yoluyla ışık tutmayı amaçlıyorum. Sigmund Freud, Jacques Lacan ve Julia Kristeva'nın temel kavramlarıyla birlikte Robert Jay Lifton'ın Nazi sosyo-tarihsel bağlamını kullanan bu tez, failin Holokost krizine verdiği tepkinin rahatsız edici doğasına ve ahlaki sorumluluk yoksunluğuna dair bir perspektif sunmak için ikileşme, yabancılaştırma, ruhsal uyuşma, iğrençlik, anne rahmi, kadın varlığı ve yaşam ve ölüm içgüdüsü kavramlarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how Nazi perpetrators, notably doctors, committed heinous crimes during the Holocaust, delving into their psychological transformation. Faced with this self-inflicted crisis, perpetrators undergo a profound shift, splitting their personalities between committing atrocities and wearing a facade of humanity. Using literary texts, this thesis aims to understand this dual nature, shedding light on the psychological processes behind their actions. Martin Amis' novel, Time's Arrow, employs a unique narrative technique, recounting the life of a Nazi doctor in reverse chronology, from death to birth. This technique unravels a history of evil, deconstructs the evil self, reinterprets historical events, and exposes the protagonist's relentless attempts to distance from his heinous deeds. This study focuses on the transformation of the Nazi doctors, the lingering effects of perpetration on them, and especially how the technique of reverse narration portrays and, in a way, decodes the Holocaust. With this study, I aim to shed light on the paradoxical nature of the offense and the complex psyche of the Nazi perpetrator, portrayed in Martin Amis' Time's Arrow, through a psychoanalytic approach and nuanced analysis of the novel. By utilizing Robert Jay Lifton's socio-historical context from Nazi Doctors, along with the key concepts provided by Sigmund Freud, Jacques Lacan, and Julia Kristeva, this study examines the concepts of doubling, defamiliarization, psychic numbing, abjection, maternal womb, and female presence and life and death instinct to offer insight into the disturbing nature of the perpetrator's response to the Holocaust crisis and his lack of moral responsibility.