Sağlık politikası bağlamında işten ayrılma niyeti: Sağlık çalışanlarının deneyimleri ve çalışma ortam davranışlarının aracı rolü
Intention to leave employment in the context of health policy: Experiences of healthcare professionals and the mediating role of workplace behaviors
  1. Tez No: 897186
  2. Yazar: FATİH HASGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının işten ayrılma niyeti, örgütsel politika algısı ve çalışma ortamı davranışları arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedefi, çalışma ortamı davranışlarının, örgütsel politika algısı ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide aracı bir rol oynayıp oynamadığını belirlemektir. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görev yapan 340 sağlık çalışanından anket yoluyla veri toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS ve AMOS programları kullanılarak yapısal eşitlik modellemesi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, örgütsel politika algısının işten ayrılma niyeti üzerinde doğrudan bir etkisinin olmadığını, ancak çalışma ortamı davranışları aracılığıyla dolaylı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Çalışma ortamı davranışları, örgütsel politika algısının çalışanların işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde önemli bir aracı rol oynamaktadır. Ayrıca, eğitim düzeyi, yaş, mesleki deneyim ve kurumda çalışma süresi gibi demografik faktörlerin işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı etkileri tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, sağlık kurumlarının çalışanlarının işten ayrılma niyetlerini azaltmak için çalışma ortamı koşullarını iyileştirmeleri ve örgütsel politikalarını adil ve şeffaf bir şekilde belirlemeleri gerektiğini göstermektedir. Çalışanların ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alan yönetim anlayışlarının benimsenmesi hem çalışan memnuniyetini hem de sağlık hizmetlerinin kalitesini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between turnover intention, organizational politics perception, and workplace behaviors among healthcare professionals. The primary objective is to determine whether workplace behaviors play a mediating role in the relationship between organizational politics perception and turnover intention. Data were collected via questionnaires from 340 healthcare workers employed at Tokat Gaziosmanpaşa University Research and Application Hospital. Structural Equation Modeling (SEM) was applied using SPSS and AMOS software for data analysis. The findings indicate that organizational politics perception does not have a direct effect on turnover intention but has an indirect effect through workplace behaviors. Workplace behaviors serve as a significant mediator in the impact of organizational politics perception on employees' turnover intention. Additionally, demographic factors such as education level, age, professional experience, and tenure at the institution were found to have significant effects on turnover intention. These results suggest that healthcare institutions should improve workplace conditions and establish fair and transparent organizational policies to reduce employees' turnover intentions. Adopting management approaches that consider the needs and expectations of employees will enhance both employee satisfaction and the quality of healthcare services.