Sanal müze uygulamalarının sosyal bilgiler öğretimindeki yeri: Tez çalışmaları perspektifi
Social studies of virtual museum applications its place in teaching: Thesis studies perspective
- Tez No: 897188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ER TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada 2012-2024 yılları arasında; sosyal bilgiler öğretiminde sanal müze kullanımını ele alan tezlerin birçok değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda nitel yöntemlerden doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya 2012-2024 yılları arasında yayımlanan on bir tane yüksek lisans tezi ve bir tane de doktora tezi olmak üzere on iki tez çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“tez betimle formu”kullanılmıştır. Bu süreçte elde edilen veriler ise betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Sosyal bilgiler öğretiminde sanal müze kullanımını ela alan tezler incelendiğinde en çok yayım yapılan yılın 2023 yılı olduğu görülmüştür. 2012 yılına kadar da bu alanda herhangi bir tez çalışması yapılmamıştır. Yine yapılan tez çalışmalarında çalışma grubu olarak daha çok öğrenciler seçildiği, yükseköğretim elemanları ile herhangi bir tez çalışmasının yapılmadığı belirlenmiştir. İncelenen tez çalışmalarında daha çok nitel yöntemin benimsendiği, karma yöntemin ise sadece iki tez çalışmasında tercih edildiği görülmüştür. İncelenen tez çalışmalarında veri toplama aracı olarak en çok görüşme formu kullanmıştır. Yapılan tez çalışmalarının daha çok sosyal bilgiler öğretimindeki tarih konuları üzerinde yoğunlaştığı göze çarpan bir diğer sonuçtur. Sosyal bilgilerde sanal müze kullanımını ele alan tez çalışmalarında etkinlikler noktasında daha çok çalışma kâğıtları kullanılmıştır. Müzelerin tercihi noktasında ise araştırmaların hepsinde yurt içinde yer alan müzelere ziyaretlerin yapıldığı, yurt dışında yer alan herhangi bir sanal müze gezisinin yapılmadığı görülmüştür. Yapılan çalışmaların sonuçları incelendiğinde sanal müzelerin sosyal bilgiler öğretiminde kullanılmasının: kazanımların aktarılmasında, öğrencilerin akademik başarılarının artmasına, bilişsel farklılıkları azalmasında ve becerilerin öğretiminde etkili araçlar olduğu vurgulanmıştır. Yapılan tez çalışmalarında araştırmacıların verdikleri öneriler, hizmet içi eğitim ve bu alanda çalışmaların artması noktasında yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, between 2012-2024; It is aimed to examine the theses dealing with the use of virtual museums in social studies teaching in terms of many variables. In this regard, the document analysis method, one of the qualitative methods, was used. Twelve theses, eleven master's theses and one doctoral thesis, published between 2012 and 2024, were included in the study.“Thesis description form”was used as a data collection tool in the research. The data obtained in this process was analyzed using the descriptive analysis technique. When the theses dealing with the use of virtual museums in social studies teaching were examined, it was seen that the year with the most publications was 2023. No thesis work was conducted in this field until 2012. Again, it was determined that in the thesis studies, mostly students were selected as the study group, and no thesis studies were conducted with higher education officials. It was observed that the qualitative method was mostly adopted in the thesis studies examined, while the mixed method was preferred in only two theses studies. In the thesis studies examined, interview forms were mostly used as data collection tools. Another striking result is that the thesis studies mostly focus on history issues in social studies teaching. In the thesis studies dealing with the use of virtual museums in social studies, worksheets were mostly used in terms of activities. Regarding the choice of museums, it has been observed that in all studies, visits were made to museums in the country, and no virtual museum tours were made abroad. When the results of the studies are examined, it is emphasized that the use of virtual museums in teaching social studies is an effective tool in transferring the gains, increasing the academic success of students, reducing cognitive differences and teaching skills. The suggestions given by the researchers in the thesis studies focused on in-service training and increasing studies in this field.