İbn Hazm'ın ahlâk anlayışı
Ibn Hazm's understanding of ethics
- Tez No: 897189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ahlak, insanların davranışlarını düzenlemeyi amaçlayan ve bunu yaparken bireyin iyiyi ve kötüyü ayırt etmesini sağlamaya çalışan erdemlerin başında gelmektedir. Felsefede ahlak ve ahlaka dair sorunlar yüz yıllardır tartışılagelmekte ve günümüzde de güncelliğini muhafaza etmektedir. İslam tarihinde ahlaka dair tartışma yoğunluğu dönemsel olarak çoğalmış ya da azalmıştır. Bu bağlamda Endülüs'te yetişmiş seçkinlerden olarak bilinen, hayatı da en az fikirleri kadar çok yönlü bir âlim olan İbn Hazm'ın ahlak anlayışı, çalışılmaya değer bir konu olarak karşımıza çıktı. İbn hazm, başta hadis ve fıkıh olmakla birlikte, felsefe, tarih, edebiyat ve kelam ilimleriyle de ilgilenmiş, dinleri karşılıklı olarak incelemiş sünni kelam ekolünü sert bir şekilde eleştirmiş bunu yaparken de felsefe ve mantık disiplinlerinden çokça yararlanmıştır. İbn Hazm'ın ahlaka dair temel eseri,“Müdâvâtü'n-Nüfûs”tur. İbn Hazm, felsefenin temelde nefsi eğitmek olduğunu dünya ve ahiret mutluluğunun kapısını aralayan şeyin ahlak erdemine göre insanın yaşamını tasarlayabilmesinden geçtiğini söylemektedir. Zahiri düşüncenin coğrafyamızda çok karşılığının olmaması ve bu konudaki eserlerin azlığı İbn Hazm'ın Ahlak Anlayışının önemini ve araştırmaya değer olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Morality is one of the virtues that aims to regulate people's behaviour and tries to enable the individual to distinguish between good and evil. In philosophy, morality and problems related to morality have been discussed for centuries and remain topical today. In Islamic history, the intensity of discussion on morality has increased or decreased periodically. In this context, the ethical understanding of Ibn Hazm, who is known as one of the elites who grew up in Andalusia and whose life is as versatile as his ideas, has emerged as a subject worth studying. Ibn Hazm was interested in the sciences of philosophy, history, literature and theology as well as hadith and fiqh, and criticised the Sunni school of theology, which examined religions mutually and criticised the Sunni school of theology harshly, making extensive use of the disciplines of philosophy and logic in doing so. Ibn Hazm's main work on ethics is“Muḍāwāt al-Nufūs”. Ibn Hazm says that philosophy is basically to educate the soul and that what opens the door to the happiness of the world and the hereafter is the ability to design one's life according to moral virtue. The fact that the Zahiri thought does not have much encounter in our geography and the scarcity of works on this subject reveals the importance of Ibn Hazm's understanding of morality and that it is worthy of research.