Independence of Kosova: Stabilizing or destabilizing factor in the Balkans
Kosova'nın bağımsızlığı: Balkanlar'daki stabilize veya destabilize faktör
- Tez No: 89719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Kosova kimdir ve oradaki nüfus çoğunluğu kimdir? Kosova probleminde olan sorunlar nelerdir? Kosova ve oradaki çoğunluk nüfus önceki Yugoslav Cumhuriyetlerde olduğu gibi bağımsızlık anlamına gelen kendi geleceğine karar verme hakkına sahip miydi? Kosova' nın Tito (Komünist) Yugoslavya' sındaki durum neydi? Kosova krizinin bölgedeki etkisi nedir? Kosovalı'nın yasal -politik iddialarının temeli nedir? Bunlar bizim tam olarak Kosova'yı anlamamızı sağlayan tartıştığımız temel konulardır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Who are Kosova/o and their majority population? What are main problems in Kosova/o case? Have Kosova/o and its majority population the right to self- determination, meaning independent statehood as the former Yugoslav republics? What treatment has had Kosova/o and its majority population under the Titoite (Communist ) Yugoslavia? What impact has Kosova/o crisis in the region? The legal- political of the Kosovar claims? These are some of the core issues we have discussed here which enabled us to fully understand Kosova/o overview. m