The Dissolution of Yugoslavia: Courses and consequences
Yugoslavya'nın parçalanması: Sebepler ve sonuçlar
  1. Tez No: 89720
  2. Yazar: İLİRİANA İSLAMİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Tarih boyunca, milliyetçi ideolojiler ulus devletlerin kurulmasında etkili olmuştur. Olay, ondokuzuncu yüzyılın ortalarında yeni bir krallığın, Sırp, Hırvat ve Solvenya'lılann krallığının kurulmasıyla yaşanmıştır. Yeni devlet, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluklarının yıkılmasından sonra Balkan Yandamadası'nda kurulmuştur. Yirminci yüzyılın sonunda, milliyetçi ideolojiler yeniden ortaya çıkmış ve bu devleti parçalamıştır. 1991' de ortaya çıkan ve Yugoslav Devleti'ni parçalayan milliyetçi ideolojinin analizi bu çalışmanın ana amacını oluşturmaktadır. Analiz; Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve son olarak da Kosova'da savaşlarla ortaya çıkan milliyetçi ideolojinin olumsuz sonuçlan üzerinde yoğunlaşacaktır. lv H£1ffeffiĞĞRETt] r-mûmm/mm merkezB
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the history, national ideologies had impact on the nation building of the states. The case happened to be in the middle of the nineteenth Century, with the creation of the New Kingdom, that of the Serbs-Croats-Slovenes. New state was created in the Balkan Peninsula, after the fall of the two Empires, that of Ottoman Empire and that of Austro-Hungary. At the end of twentieth Century, national ideologies reappeared again and disillusioned the state. Analysis of the national ideologies that erupted in 1991 and broke-up the Yugoslav State forms the core part of this study. Analyses are going to be focused as well, in the negative outcomes of the national ideologies that were expressed in the war of Slovenia, Croatia that of Bosnia-Herzegovina, and lastly in Kosova/o. ui