Ulusaşırı evlilik göçü ve sosyal uyum: Kütahya'daki faslı kadınlar üzerine nitel bir çalışma
Transnational marriage migration and social integration: A qualitative study on moroccan women in Kütahya
  1. Tez No: 897208
  2. Yazar: NAZİRE DÜĞMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HİÇDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma Türk erkekleriyle evlenip Kütahya'ya yerleşen Faslı kadınların Türk toplumuna sosyal uyum süreçleri hakkında nitel bir araştırmadır. Günümüzde ulusaşırı evlilikler dünya çapında giderek artmasıyla birlikte, bazı Faslı kadınlar Türk erkekleriyle evlilik yapıp Türkiye'de yaşamaya başlamaktadırlar. Bu Faslı kadınların yoğun olarak yaşadıkları illerden biri de Kütahya'dır. Çalışmaya katılan kadınların Türk erkeğiyle evlilik nedenlerini, dil öğrenme, beslenme alışkanlıkları, aile yaşantıları, sosyal hayatları ve çevreleri gibi bu perspektiflerden onların Türkiye'de hayatlarında karşılaştıkları güçlükler ve bu güçlüklere uyum sağlarken geliştirdikleri başa çıkma stratejilerini görüşmeler sonucunda anlamlandırılmıştır. Kütahya merkezde yaşayan 17 katılımcıyla 1 Mart ve 1 Nisan 2023 tarihinde yüz yüze yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle mülakatlar yapılmıştır. Görüşme sonunda toplanan veriler ise tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a qualitative research on the social integration processes of Moroccan women who married Turkish men and settled in Kütahya. With the increasing prevalence of transnational marriages worldwide today, some Moroccan women have begun to marry Turkish men and start living in Turkey. One of the provinces where these Moroccan women predominantly reside is Kütahya. Through interviews, the reasons behind these women's marriages to Turkish men, and their experiences in learning the language, adapting to dietary habits, family life, social life, and their environment were examined. The study aimed to understand the challenges they face in Turkey and the coping strategies they develop to adapt to these challenges. Face-to-face semi-structured interviews were conducted with 18 participants living in central Kütahya between March 1 and April 1, 2023. The data collected from the interviews were analyzed and evaluated using thematic analysis.