The Preservation and usage problems of the historical commercial center of the ottoman cities, case study commercial center of Ankara (Yukarı yüz)
  1. Tez No: 9622
  2. Yazar: NİLGÜN OLGUN(DAĞISTANLILAR)
  3. Danışmanlar: NECVA AKÇURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET tarihsel gelişme içinde osîianli ticaret merkezinin korumaya ue kullanıma dönük sorunları: örnek çalışma; ankara'nın tarihi ticaret merkezinin“yukarı yüz 'ün”bu gelişmeye paralel olarak araştırılıp, incelenmesi ve öneriler. OLGUN CDA?ISTANLILAR), Nilgün M. Arch, in Restoration Supervisor: Inst. Necva AKCURA May 1990, 252 papers Bu çalişma, tarihi ticaret merkezlerinin günümüz sartlarinda yeniden kullanımına yönelik sorunların! ve olanaklarını belirleyerek, korunması yönünde öneriler getirmeyi amaçlamaktadır. Böyle bir genelleme için de bu alanların geçmişteki konumların! ve şehrin gelişimi ile birlikte bu alanlardaki değişimleri belirlemek gerekmektedir. Şehir olgusunu başlatan ve yaşamasını sağlayan en önemli eleman ve şehrin ana çekirdeği“TİCARET MERKEZLERİDİR”. Şehrin bu özelliğini de belirgin olarak IIIOsmanli Döneminde de görüyoruz. Şehirlerin oluşumlarım ve yok olmalarini belirleyen en büyük etmen -ticarettir. Ticaretin canliligiyla veya önemini kaybetmesiyle, şehirlerin ne kadar etkilendiğini tarihten örneklerle kanıtlamak mümkündür. Bu etkisinden dolayı ticaret yani, ekonomik hayat şehir olgusunda çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Ekonomik hayattaki farklılaşmalar ve farklı fonksiyonların oluşması, geleneksel yerleşimlerin yer değiştirmesine neden olmuş ve yeni merkezlerin ortaya çıkmasını kolaylaştirmiştir. Sanayileşmenin iyice hizlandigi günümüz de ise, tarihi ticaret merkezleri, şehrin büyüme hizina, değişen ve çeşitlenen fonksiyonlar ina ayak uyduramamış ve artan nüfusun gereksinimlerine cevap verememiştir. Yapilar aşiri kullanim sonucu eskimiş, ulaşım ve servis sorunlar! büyük boyutlara ulaşmış, tüm bunlarin doğal sonucu olarak da yerlerini yeni işlevlere uygun, kolay hizmet verebilen yapı ve yapi gruplar ina terk etmeye başlamışlardır. Buna göre tarihsel çekirdeğin yaşamini sürdürebilmesi, işlevsel değişikliklere gösterdiği uyuma ve çeşitlenen hizmetleri sunabilmesine baglıdir. Bu koşulları gerçekleştiremeyen yapılar, ekonomik ömrünü tamamlanmamiş olsa bile işlevsel anlamda geçerliliğini y i t i rmekted i r. Bu tez kapsaminda, yüklendiği ekonomik yükün zamana IVbagli olarak değişmesine karşin, geleneksel mekan Öğelerini hala yaşatan bir dokuya sahip olmasi nedeniyle Ankara kentinin ilk tarihi ticaret merkezini incelemeye ve bu problemleri bu başlik altında belirlemeye ve sorun çeşitlerine göre genel anlamda öneriler getirmeye çaliştim. Ankara kenti çok eski bir yerleşim kenti olmaslndan dolayi bünyesinde çok farklı medeniyetlerin örneklerini içermektedir. Bu nedenle, her dönemle birlikte yeni fonksiyon ve ihtiyaçlara bagli olarak yeni yerleşim yerleri ve yeni yapılaşmalar oluşmuştur. Fakat bu yenilenme çalışmalar! sirasinda, 19. yüzyıla gelinceye kadar belirgin bir tarihi çevre ve özellikle tarihi ticaret merkezlerini korumaya yönelik kaygiyi ve duyarl i ligi ve bu yönde herhangi bir çalışma göremiyoruz. Ankara şehri için 19. yüzyıldan sonra hazirlanan imar planlarinda, yeni yerleşim bölgelerinin yanisira geleneksel doku da gözönünde bulundurulmuştur. Yalniz bu planlarda tarihi doku, yeni yerleşim bölgeleri ile beraber düşünülmemiş onun yerine, geleneksel doku ayri olarak bir başlik altında toplanarak planlama çalişmalari yapilmiştir. Böylece, yeni yerleşim bölgeleri geleneksel dokudan ayri olarak gelişmeye başlamıştır. Bu nedenle, şehir bir yandan yeni yerleşim yerlerine doğru kayarken mevcut tarihi dokuyu da korumaya yönelik imar planlarinin hazırlanması ile birlikte, şehrin bu kesimleri de gelişimine devametmiştir. Bu yönde hazirlanan planlama çalışmaları sonucunda, Ankara kenti tarihi ticaret merkezinde çok farklı ve çeşitli kullanima ve korunmaya yönelik sorunlar ortaya çıkmiştir. Bunlarln çözümüne de 1985'ten sonra, Kale ve Ulus çevre düzenleme yar işmalar iy la başlanmiştir. Bu iki çalişmanin sonuçlarını ve verilerini göz önünde bulundurarak, Ankara tarihi ticaret merkezinde belirlenen ve çözülmeyi bekleyen sorunları belirlemek ve çözümlerinin neler olabileceğini araştırıp yeniden kullanima sokulabi lmeler i için neye gereksinim olduğunu ortaya koymaya çal İştim. Tabii ki, bu gibi tarihi kent dokularlnln korunabilmesi ve yeniden yaşatl labi lmesi için uygulama sürecini hizlandirici kurumsal yapinin oluşturulması ve parasal kaynaklarln saglanmasi zorunluluğu da mevcuttur. Anahtar sözcükler : Ticaret merkezi, koruma, sagl iklaştirma, restorasyon, Yukari yuz. Bilim Kodu : 601. 04. 00. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PRESERVATION AND USAGE PROBLEMS OF HISTORICAL COMMERCIAL CENTERS IN THE OTTOMAN CITIES, CASE STUDY: THE COMMERCIAL CENTER OF ANKARA C YUKARI YÜZ). OLGUN C DA?ISTANLILAR), Nilgün M. Arch, in Restoration Supervisor : Inst,. Necva AKÇURA May 1990, 252 pages This thesis is a study on commercial centers which form the center and nucleus of the cities. The commercial centers play an important role during the development of the cities. The evoluation of the city depends on the economic and cultural life and the technological level, and the commercial center indicates the economic structure, technological level, social life and cultural life of the city. Ankara is a good example illustrating different stages of development of a commercial center in Ottoman Empire. Therefore, we chose Ankara to explain the development stages and the Ipreservation problems for this type of site.“Yukari Yüz”, which is located infront of the Castle, was the first commercial center of Ankara. But it lost it's original importance and pattern during the growing of city due to the several factors such as : the decrease in the production of“sof”, a number of fires and famine, Celali Rebellions and the growth of new settlement center outside the Citadel. All of these factors contributed to the deterioration of this area. Because of this deterioration and increase in population in“Yukari Yüz”CUpper Part), the commercial center of Ankara continued its development by“Uzun Carşi”CLong Market) to the“Aşaği Yüz”CLower Part),“Ulus”CTaşhan) square and“Yenişehir”of the city. The main aim of this work is, to develop proposals for the preservation of the historical center of the city As this site consists of both new and old settlements, we are interested in both the preservation and new planning methods. It also needs a ref unct ioning program appropriate to its heterogenuous structure. In this thesis, beside the definition of the type of preservation problemns, solutions were proposed. Key words : Commercial center, preservation, rehabilitation, restoration, Yukari yuz. Scientific Code : 601. 04. 00.