English as a lingua franca awareness among Turkish efl high school students
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk lise öğrencilerinin ortak dil olarak İngilizce farkındalığı
- Tez No: 897214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÖKGÖZ KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi Yabancı Dil olarak öğrenen Türk lise öğrencilerinin Ortak Dil olarak İngilizce (ODİ) algılarını araştırmaktadır. İngilizcenin küresel bir iletişim aracı olarak artan rolü göz önüne alındığında, bu algıları anlamak, etkili dil öğretim stratejilerinin geliştirilmesi için kritik öneme sahiptir. Bu betimleyici, deneysel olmayan araştırma çalışması, dört farklı araştırma sorusunu ele almak için hem nicel hem de nitel yaklaşımları benimsemiştir. Nicel araştırma için, birden (kesinlikle katılmıyorum) beşe (kesinlikle katılıyorum) kadar değişen Likert ölçeğine dayanan İngilizceyi Yabancı Dil Olarak Öğrenen Türklerin Ortak Dil Olarak İngilizce (ODİ) Algıları Anketi (Geckinli, 2020) kullanılmıştır. Bu anket, Türkiye'deki üç farklı liseden 15-18 yaş arası 740 öğrenciye uygulanmıştır. Nitel araştırmanın bir türü olan yarı yapılandırılmış odak grup görüşmesinde dört açık uçlu soru sorulmuştur. Bulgular, öğrenciler arasında ODİ'nin demografik faktörlerden önemli ölçüde etkilenen orta düzeyde bir kabul gördüğünü ortaya koymaktadır. Daha yaşlı ve üst sınıf öğrenciler ODİ'ye yönelik daha olumlu bakış açılarına sahiptir. Ayrıca, İngilizceye daha fazla ilgi duyan ve dili sık kullanan ODİ'yi daha olumlu algılamaktadır. Bu bulgular, İngilizce öğretimini geliştirmeyi amaçlayan eğitimciler ve politika yapıcılar için değerli bilgiler sağlamaktadır. Çalışma, Türk lise öğrencilerinin ODİ'ye ilişkin algılarını detaylı bir şekilde sunarak ODİ literatürüne katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates Turkish EFL (English as a Foreign Language) high school students' perceptions of English as a Lingua Franca (ELF). Given the increasing role of English as a global communication medium, understanding these perceptions is critical for developing effective language teaching strategies. This descriptive, nonexperimental research study adopted both quantitative and qualitative approaches to address four distinct research questions. For the quantitative research, the Turkish EFL Learners' Perceptions of English as a Lingua Franca (ELF) questionnaire (Geckinli, 2020), based on a Likert scale ranging from one (strongly disagree) to five (strongly agree), was used. This questionnaire was administered to 740 students aged 15-18 from three different high schools in Türkiye. Four open-ended questions were asked in a semistructured focus group interview, a type of qualitative research. The findings reveal a moderate level of acceptance of ELF among students, significantly influenced by demographic factors. Older and upper-class students have more favourable perspectives towards ELF. Additionally, students more interested in English and use the language frequently perceive ELF more positively. These findings provide valuable information for educators and policymakers aiming to improve English language teaching. The study contributes to the literature on ELF by presenting detailed perceptions of Turkish high school students and supports ELF-oriented pedagogy.