Betonarme binaların deprem güvenliğinin belirlenmesinde hızlı değerlendirme yöntemi parametrelerinin etkisi ve yeni bir yöntemin geliştirilmesi
The effect of rapid evaluation method parameters on assessment of reinforced concrete buildings seismic safety and development of a new method
  1. Tez No: 897215
  2. Yazar: SEZER AYNUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL MEYDANLI ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Deprem dünyayı etkileyen doğal afet türleri içinde, büyüklüğü, yeri, zamanı ve süresi gibi açılardan“belirsizlik oranının”en yüksek olduğu afet türüdür. Ülkemizin dünyada en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunması sebebiyle geçmişte birçok yıkıcı deprem meydana gelmiş ve bu depremler hem maddi hemde can kayıplarına yol açmıştır. Depremin, plansız yapılaşmanın fazla, depreme dayanıklı yapı bilincinin az ve nüfusun yoğun olduğu bir bölgede meydana gelmesi durumunda, can kayıplarının ve hasarların daha ağır olacağı yakın tarihimizdeki yıkımlarda tecrübe edilmiştir. Bu nedenle deprem hasarlarını önlemek amacıyla mevcut binaların deprem güvenliğinin belirlendiği hızlı değerlendirme yöntemlerinin önemi her geçen gün artmaktadır. EK-A Yöntemi, P25 Puanlama Yöntemi, Kolon-Duvar İndeks Yöntemi ve Geliştirilmiş Diskriminant Analiz Yöntemi literatürde yer alan popüler hızlı değerlendirme yöntemlerindendir. Yalova/Çınarcık bölgesinde bulunan 1999 Gölcük Depremine maruz kalmış örnek binalara belirtilen yöntemler uygulanmış ve elde edilen performans puanları binaların deprem sonrası tespit edilen gerçek hasar düzeyleri ile karşılaştırılmıştır. Ancak incelenen hızlı değerlendirme yöntemlerine göre belirlenen bina performans puanı ile bina hasar sınıfı arasında tam bir uyum tespit edilememiştir. Bu kapsamda planlanan çalışmada betonarme binalar için performans sınıflarının tahmin edildiği alternatif bir hızlı değerlendirme yönteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen yöntem çalışma alanında bulunan ve daha önce depreme maruz kalmış binalara uygulanarak hasar seviyeleri kategorize edilmiştir. Önerilen yönteme göre belirlenen performans puanı ve hasar sınıfı arasında ortalama % 72 oranında uyum sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlarda; kat sayısı, çerçeve sürekliliği, yumuşak/zayıf kat düzensizliği, etkin kesme dayanımı alanı, planda ağır çıkmaların varlığı, taşıyıcı sistem türü gibi yapısal özelliklerin binaların deprem davranışı üzerinde önemli ölçüde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquake is the type of disaster with the highest 'uncertainty rate' in terms of size, location, time and duration among the types of natural disasters that affect the world. Since our country is located on one of the most active seismic zones in the world, many destructive earthquakes have occurred in the past and these earthquakes have caused both financial and life losses. In the event of an earthquake in a region where unplanned construction is high, earthquake-resistant building awareness is low, and the population is dense, it has been experienced from the recent destruction that the loss of life and damages will be more severe. For this reason, the importance of rapid assessment methods to determine the seismic safety of existing buildings in order to reduce earthquake damages is increasing day by day. EK-A Method, P25 Scoring Method, Column-Wall Index Method and Improved Discriminant Analysis Method are among the popular rapid assessment methods in the literature. Firstly, the mentioned methods were applied to sample buildings in Yalova/Çınarcık region that were subjected at 1999 Gölcük Earthquake, and the determined performance scores were compared with the post-earthquake real damage levels of the buildings. However, there was not a complete consistency between the performance score calculated according to each rapid assessment method and the building damage class. In this context, the aim of this study is to develop an alternative rapid assessment method for the prediction of performance levels for reinforced concrete buildings. The developed method was applied to the buildings in the study area that were previously subjected at earthquakes and the damage levels were categorised. The performance score determined according to the proposed method and the actual damage level were compatible at an average rate of 72%. In the results obtained, it was determined that structural properties such as number of storey, frame continuity, soft/weak storey irregularity, effective shear strength area, existence of heavy overhangs in plan, type of structural system are significantly effective on the seismic performance of the buildings.