Ameliyat sonrası kan transfüzyonu yapılan hastalarda anksiyete düzeyi ve etkileyen faktörler
The level of anxiety in patients with postoperative blood transfusion and affecting factors
- Tez No: 897223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİDE FAYDALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ameliyat öncesi ve sonrası yapılan tüm işlemler gibi kan transfüzyonu da hastanın tedavi sürecini olumsuz etkileyen anksiyete düzeyini arttırabilmektedir. Bu araştırma; ameliyat sonrası dönemde kan transfüzyonu yapılan hastalarda anksiyete düzeyini ve etkileyen faktörleri tespit etmek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olan çalışma, 01.11.23 – 31.04.24 tarihleri arasında bir üniversite hastanesi cerrahi kliniklerinde ameliyat sonrası kan transfüzyonu uygulanan 117 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler“Anket Formu”ve“Spielberger Durumluk Anksiyete Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı verilerde yüzdelikler ve ortalama, verilerin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmanın öncesinde ölçek izni, etik kurul ve kurum izinleri alınmıştır. Katılımcı hastalardan onamları alınmıştır. Çalışmaya katılan hastalar 18-78 yaş aralığında olup %49,6'sı kadındır. Hastaların %90,6'sı evli olup %58,1'i eşi, %29,1'i ise çocuğu tarafından bakım görmektedir. Hastalara yapılan ön test son test durumluk anksiyete ölçümü başlangıçta 43,68±8,31 birim, son ölçümde 43,41±8,94 birimdi. Durumluk anksiyete ölçümleri ön test ve son testte istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemekteydi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Blood transfusion, like all procedures performed before and after surgery, can increase the patient's anxiety level, which negatively affects the treatment process. This study; This study was conducted to determine the anxiety level and the affecting factors in patients who received blood transfusion in the postoperative period. The descriptive and correlational study was conducted with 117 patients who received postoperative blood transfusion in a university hospital surgical clinic between 01.11.23 and 31.04.24. Data were collected using the“Survey Form”and the“Spielberger State Anxiety Scale”with face-to-face interview technique. In the analysis of the data, percentages and means were used in descriptive data, and one-way variance analysis and Pearson correlation tests were used in the comparison of data. Scale permission, ethics committee and institutional permissions were obtained before the study. Consent was obtained from the participating patients. The patients participating in the study were between the ages of 18-78 and 49.6% were female. 90.6% of the patients were married, 58.1% were being cared for by their spouses and 29.1% by their children. The pre-test and post-test state anxiety measurement applied to the patients was 43.68±8.31 units at the beginning and 43.41±8.94 units at the last measurement. State anxiety measurements did not show any statistically significant difference in the pre-test and post-test (p>0.05).