18-24 yaş kadın jimnastik antrenörlerine uygulanan 8 haftalık pliometrik antrenmanların denge üzerine etkilerinin incelenmesi
Effect of 8 weeks plyometric training on balance for 18-24 years old women gymnastic trainers
- Tez No: 897228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİMHAN KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
18-24 YAŞ KADIN JİMNASTİK ANTRENÖRLERİNE UYGULANAN 8 HAFTALIK PLİOMETRİK ANTRENMANLARIN DENGE ÜZERİNE ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Muhammed KARAKUŞ Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hareket ve Antrenman Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Haziran 2024 Danışman: Doç. Dr. Kerimhan KAYNAK ÖZET Bu çalışma; 18-24 Yaş arası kadın jimnastik Antrenörlerine uygulanan 8 haftalık Pliometrik antrenmanların statik ve dinamik denge üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Pliometrik antrenmanın denge üzerine etkilerinin incelenerek, daha sonraki çalışmalara ışık tutacak verilerin elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle çalışma sonrasında ortaya çıkan bulguların öğrenme-öğretme süreçlerinde deneyim ve bakış açıları ile birleştirilerek yeni antrenman metotlarının belirlenmesi ya da mevcut antrenmanların bu veriler ışığında modifiye edilerek jimnastik sporuna ve jimnastik sporu ile uğraşan sporcuların performanslarına olumlu katkılarda bulunmak amaçlanmaktadır. Çalışma da N10 gönüllü çalışma grubu N10 kontrol grubu olarak, herhangi bir sağlık problemi olmayan, toplamda 20 adet 18-24 yaş arası kadın jimnastik Antrenörü bulunmaktadır. Çalışmamıza başlamadan önce, tüm katılımcılara temel jimnastik ısınması sonrasında fizyoloji laboratuvarında; Boy, Kilo, Beden kitle indeksi, Vücut Yağ Yüzdesi, Yağsız Vücut Ağırlığı Ölçümleri yapılmıştır. Belirtilen ölçümler, Tanita BC-418 cihazı ve boy ölçer mezura ile alınarak kaydedilmiştir. Antropometrik ölçümlerin sonrasında katılımcıları, statik ve dinamik denge testi için“Biodex Balance SD”denge cihazında denge testlerine tabi tabi tutulmuş ve veriler kaydedilmiştir. Ön testin tamamlanması ile gönüllüler 8 hafta ve haftada 2 gün klasik jimnastik antrenmanlarına devam ederken N10 Çalışma grubuna ek olarak Pliometrik antrenman programı uygulanmıştır. 8 Haftanın sonunda ön testte olduğu gibi, aynı koşullarda aynı testler uygulanmıştır. Çalışmada yapılan, ilk ve son testlerden alınan veriler ışığında yapılan analizler, lisanslı SPSS 25 yazılım paketi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler edinilen Bulgular. Çalışma grubunun antropometrik Ölçümleri ortalaması şu şekildedir ;Yaş: 21,50, Boy: 159,90 cm, Kilo: 52,90 kg, BKİ: 20,73, Vücut Yağ Yüzdesi: %20,54, Yağsız Vücut Ağırlık: 42,50 kg. Kontrol grubunun ortalama değerleri ise şu şekildedir: Yaş: 21,20, Boy: 160,50 cm, Kilo: 52,90 kg, BKİ: 20,60, Vücut Yağ Yüzdesi: %20,35, Yağsız Vücut Ağırlık: 42,40 kg Ölçüm düzeylerinin gruplara göre karşılaştırılmasında ise; çalışma ve kontrol grupları arasında“Statik Denge Ön”,“Dinamik Denge Ön”,“Statik Denge Son”ve“Dinamik Denge Son”değişkenleri için t testi sonuçları: Statik Denge Ön: t = 0,481, p = 0,636 Dinamik Denge Ön: t = 0,265, p = 0,794 Statik Denge Son: t = -10,310, p = 0,001* Dinamik Denge Son: t = -2,805, p = 0,001* Statik Denge Son ve Dinamik Denge Son değişkenleri için elde edilen t değerleri istatistiksel olarak anlamlıdır (p < 0,05), bu da çalışma ve kontrol grupları arasında önemli farklılıklar olduğunu gösterir. Kontrol grubunun ölçümleri daha yüksektir. Ancak, Statik Denge Ön ve Dinamik Denge Ön değişkenleri için elde edilen t değerleri istatistiksel olarak anlamlı değildir (p > 0,05), yani deney ve kontrol grupları arasında bu değişkenler açısından anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Sonuç olarak yapılan testlere göre Çalışma grubu, değerlerinin düşmesi yapılan çalışmanın, görüldü ki çalışma grubunun statik ön testi ortalaması 0,33 iken son testte 0,14 düşerek anlamlı bir gelişim göstermiştir. Aynı şekilde dinamik dengede de 1,33 den 1,01 e düşerek gelişim göstermiştir. Kontrol grubunda ise bulgularda görüldüğü üzere ilk ve son test arasında anlamlı bir gelişim görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF 8-WEEK PLIOMETRIC TRAINING APPLIED TO 18-24 YEARS OLD FEMALE GYMNASTICS COACHES ON BALANCE Muhammad KARAKUS Erciyes University, Institute of Health Sciences, Department of Movement and Training Sciences Master's Thesis, June 2024 Advisor: Assoc. Doç. Dr. Kerimhan KAYNAK ABSTRACT This study; It was conducted to examine the effects of 8-week plyometric training applied to female gymnastics coaches between the ages of 18-24 on static and dynamic balance. By examining the effects of plyometric training on balance, it is aimed to obtain data that will shed light on future studies. For this reason, it is aimed to determine new training methods by combining the findings of the study with experience and perspectives in learning-teaching processes or to make positive contributions to gymnastics and the performance of athletes engaged in gymnastics by modifying existing trainings in the light of these data. In the study, there were a total of 20 female gymnastics coaches between the ages of 18-24 who did not have any health problems, as the N10 volunteer working group and the N10 control group. Before starting our study, all participants were given basic gymnastics warm-up in the physiology laboratory; Height, Weight, Body Mass Index, Body Fat Percentage, Lean Body Weight Measurements were made. The specified measurements were taken with the Tanita BC-418 device and the height measuring tape measure and recorded. After the anthropometric measurements, the participants were subjected to balance tests in the“Biodex Balance SD”balance device for static and dynamic balance test and the data were recorded. With the completion of the pre-test, the volunteers continued their classical gymnastics exercises for 8 weeks and 2 days a week, while a plyometric training program was applied in addition to the N10 Study group. At the end of 8 weeks, the same tets were applied under the same conditions as in the pre-test. The analyzes made in the light of the data obtained from the first and last tests in the study were analyzed using the licensed SPSS 25 software package. Findings from the analyses conducted. The average of the anthropometric measurements of the study group is as follows; Age: 21.50, Height: 159.90 cm, Weight: 52.90 kg, BMI: 20.73, Body Fat Percentage: 20.54%, Lean Body Weight: 42.50 kg. The mean values of the control group were as follows: Age: 21.20, Height: 160.50 cm, Weight: 52.90 kg, BMI: 20.60, Body Fat Percentage: 20.35%, Lean Body Weight: 42.40 kg In the comparison of measurement levels according to groups; t-test results for the variables“Static Equilibrium Off”,“Dynamic Equilibrium On”,“Static Equilibrium End”and“Dynamic Equilibrium End”between study and control groups: Static Equilibrium Preliminary: t = 0.481, p = 0.636 Dynamic Equilibrium Preliminary: t = 0.265, p = 0.794 Static Equilibrium End: t = -10.310, p = 0.001* Dynamic Equilibrium End: t = -2.805, p = 0.001* The t-values obtained for the Static Equilibrium End and Dynamic Equilibrium End variables were statistically significant (p < 0.05), which was significant between the study and control groups It indicates that there are differences. The control group's measurements are higher. However, the t-values obtained for the Static Equilibrium Pre and Dynamic Equilibrium Pre-variables were not statistically significant (p > 0.05), that is, there was no significant difference between the experimental and control groups in terms of these variables. As a result, according to the tests, the study group showed a significant improvement in the static pre-test average of the study group, which was 0.33, while it was 0.14 in the last tend. Likewise, it has improved in dynamic equilibrium by decreasing from 1.33 to 1.01. In the control group, there was no significant improvement between the first and last test, as seen in the findings.