Sanatçının kimliğini ifade etmekte sanatın rölü ve kişisel uygulamalar
The role of art in expressing the artist identity and personal artwork
- Tez No: 897253
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA AĞATEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez, benlik, kimlik ve sanat üzerine odaklanmış bir araştırmadır. Kimlik, zaman içinde değişerek bireyin benliğini oluşturur ve toplumsal kodlardan dışlanmış kimliklerin sanat aracılığıyla ifade edilip eyleme dönüştüğünü savunur. Sanat, toplum tarafından marjinalleştirilmiş grupların ve bireylerin varoluşlarını topluma tanıtarak açığa çıkarır. Kimlik ve benlik, toplumsal roller, sanat ve sanatın ifade biçimleri gibi kavramları tanımlar ve sanat tarihindeki gelişimlerini inceler. Toplum tarafından ötekileştirilen azınlık gruplarındaki sanatçıları ve eserlerini analiz eder ve örneklendirir. Sonuç olarak, araştırmacının sanat aracılığıyla kimliğini ve benliğini nasıl ortaya koyduğunu gösterir. Bu tezde sanatçının, sanat aracılığıyla kimlik ve benliğini nasıl inşa ettiği ve bu benliği topluma nasıl ifşa ettiği incelenmiştir. Bu kapsamda, tezin birinci bölümünde kimlik, sanat sosyolojisi ve dışavurumculuk kuramı gibi konuların tanımları incelenmiş; ikinci bölümde ise sanat tarihinde kimliğin tarihsel olarak nasıl sorgulandığı ve işlendiği açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, sanat üreten kişinin kendi kimliği üzerinde ürettiği sanat eserleri örneklenmektedir. Dördüncü ve son bölümde ise tezin araştırmacısı, sanat aracılığıyla ve cam malzemesinin şeffaflığı, geçirgenliği ve kırılganlığı gibi özellikleri kullanarak, eserlerinde kendi benliğini nasıl ifade ettiğine dair eserlere yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focused on self, identity, and art. It argues that identity evolves over time to form an individual's self, and that identities marginalized by societal codes find expression and action through art. Art exposes the existence of marginalized groups and individuals to society. It defines concepts such as identity, self, societal roles, art, and forms of artistic expression, examining their development in art history. The thesis analyzes and exemplifies artists and artworks from minority groups marginalized by society. In this thesis, how the artist constructs identity and self through art and how this self is revealed to society is examined. In this context, the first chapter of the thesis explores the definitions of concepts such as identity, the sociology of art, and expressionism theory; the second chapter explains how identity has been historically questioned and processed in the history of art. In the third chapter, examples of artworks produced by the artist based on their own identity are presented. In the fourth and final chapter, the researcher includes his own works, demonstrating how he express his self through art by using the transparency, permeability, and fragility of glass material.