Sanatsal kim'lik-ben'lik oluşumuna etkileri açısından feminist sanat
Artistic identity- individuality the formation effects interms of the feminist art
- Tez No: 691318
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
“Sanatsal Kim'lik-Ben'lik Oluşumuna Etkileri Açısından Feminist Sanat”Başlıklı bu çalışma: Sanatçı kategorizasyonunu reformist bir tavırla güncelleyen kadın sanatçıların sanatsal kimlik üretimlerini, feminist teori ışığında gerçekleşen feminist sanat hareketi ilintisinde çözümlemeyi amaçlamaktadır. Feminist sanat hareketi, sanat tarihinde“erkek egemen sanat tanımlaması”olgularına antitez mahiyetinde, kadın sanatçıların sanatsal kimlik ve benlik inşası sürecinin kapsamıdır. Kimlik ve benlik olguları sosyo-kültürel alanların farklılıklarıyla bireyde anlam kazanmaktadır. Feminist sanatçı kimliği oluşum sürecinde etnik, dini, coğrafi, ideolojik unsurların çeşitlilikleri, sanatsal yaratım süreçlerine doğrudan etki etmekte ve sanatsal öznelliğin karakterizasyonunu oluşturmaktadır. Postmodern sanat ilişkisinde feminist sanatın ortaya çıkış süreci ve sanatçının sanatsal niteliğini bakımından sanat tarihinde pratikler ve estetik değerlerin kalıplaşmış anlamları ötesinde, kadınların özgürlük mücadelesini benlikleri aracılığla ifade edilmiştir. Feminist sanat; feminist teori hareketi seyrinde incelenmiş, feminist sanatçının kimlik ve benlik olguları dahilinde tarihsel bir hareketin sanatta izdüşümsel özellikleri belirlenmiştir. Bu özelliklerin incelenmesinde sanat, sanatçı, benlik, kimlik postmodern sanat, çağdaş sanat, modern sanat, feminist estetik kavramları alt başlıkları oluşturulmuş ve çalışmanın çözümlenmesi amacıyla tasnif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Feminist Art in Terms of It's Effects on Artistic Identity-Identity Formation”: It aims to analyze the artistic identity productions of women artists, who have updated the artist categorization with a reformist attitude, in relation to the feminist art movement realized in the light of feminist theory. Feminist art movement is the scope of the artistic identity and self-construction process of women artists as the antithesis to the“male-dominated definition of art”in art history. Identity and self phenomena gain meaning in the individual with the differences of socio-cultural areas. The diversity of ethnic, religious, geographical and ideological elements in the formation process of feminist artist identity directly affects the artistic creation processes and creates the characterization of artistic subjectivity. In terms of the emergence process of feminist art and the artistic quality of the artist in the postmodern art relationship, beyond the stereotyped meanings of practices and aesthetic values in the history of art, women's struggle for freedom has been expressed through their selves. Feminist art; The feminist theory movement was examined in the course of the movement, and the projective features of a historical movement in art were determined within the scope of the identity and self phenomena of the feminist artist. In the examination of these features, the sub-titles of art, artist, self, identity, postmodern art, contemporary art, modern art, feminist aesthetics were formed and classified in order to analyze the study.