Sestrin protein ailesinin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hastalığındaki biyokimyasal fonksiyonu
Biochemical function of the sestrin protein family in attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 897291
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
SESTRİN PROTEİN AİLESİNİN DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU HASTALIĞINDAKİ BİYOKİMYASAL FONKSİYONU Elif Ezgi ÇEVİKER Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, 2024 Danışman: Prof. Dr. Eser KILIÇ ÖZET Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu temelde dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik belirtileri ile kendini gösteren biyokimyasal temellere ve farklılıklara da dayanan nörogelişimsel bir bozukluk olduğu bilinmektedir. Sestrinler, özellikle strese maruz kalan hücrelerde biriken, etki alanları, biyokimyasal fonksiyonları henüz net tanımlanmamış 3 tip proteindir. Sestrin proteinlerinin serum seviyelerinin tayini ile birlikte DEHB tanısının ve hastalığın patogenezindeki olası rolünün değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Hasta grubu DEHB tanısı konmuş 29 erkek bireyden ve kontrol grubu sağlıklı bireylerden seçilen 29 erkek tarafından oluşturuldu. Serum Sestrin protein seviyeleri ELISA kitleri ile çalışılarak değerlendirildi. Hasta grubunun serum Sestrin-1 ve Sestrin-3 değerleri, kontrol grubuna göre numerik olarak yüksek ölçüldü, fakat değerler arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.846, p=0.680). Hasta grubunun serum Sestrin-2 değerleri, kontrol grubunun değerlerine göre numerik olarak düşük ölçüldü, aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.950).
Özet (Çeviri)
BIOCHEMICAL FUNCTION OF THE SESTRIN PROTEIN FAMILY IN ATTENTION DEFICIT AND HYPERACTIVITY DISORDER Elif Ezgi CEVIKER Erciyes University Institute of Health Sciences Department of Medical Biochemistry Master Thesis, 2024 Advisor: Prof. Dr. Eser KILIÇ ABSTRACT It is known that Attention Deficit Hyperactivity Disorder is a neurodevelopmental disorder based on biochemical bases and differences that manifest itself with symptoms of attention deficit, hyperactivity and impulsivity. Sestrins are three types of proteins that accumulate especially in cells exposed to stress, and whose domains and biochemical functions are not yet clearly defined. It is aimed to evaluate the diagnosis of ADHD and its possible role in the pathogenesis of the disease by determining the serum levels of Sestrin proteins. The patient group consisted of 29 males individuals diagnosed with ADHD and the control group consisted of 29 males individuals selected from healthy individuals. Serum Sestrin protein levels were evaluated using ELISA kits. Serum Sestrin-1 and Sestrin-3 values of the patient group were measured to be numerically higher than the control group, but the difference between the values was not statistically significant (p = 0.846, p = 0.680). Serum Sestrin-2 values of the patient group were measured numerically lower than the values of the control group, and the difference between them was not statistically significant (p = 0.950).