Benidipin molekülünün kuantum kimyasal olarak incelenmesi
Quantum chemical study of benidipine molecule
  1. Tez No: 897290
  2. Yazar: DERYA HİLAL TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KANDEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Benidipin Hidroklorür, bir kalsiyum kanal bloker antihipertansif ilaçtır. Bu çalışmada Benidipin ve Benidipin Hidroklorürün gaz, n-oktanol, DMF (Dimetilformamid) ve su fazındaki temel durum geometrisi, moleküler özellikleri ve elektronik yapısı B3LYP düzeyinde rapor edildi. Benipidin için 6-311G(d,p), 6-311++G(d,p) ve 6-311++G (2d,2p) baz setleri kullanılırken Benidipin Hidroklorür için sadece 6-311G(d,p) baz seti kullanıldı. Benidipin ve Benidipin Hidroklorür bileşiklerinin aromatiklik, doğal bağ orbital (NBO) ve Doğrusal Olmayan Optik (NLO) parametrelerinin özellikleri, yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) elektronik yapı yöntemi kullanılarak teorik olarak araştırıldı. DMF, n-oktanol ve su gibi çözücülerin Benidipin ve Benidipin Hidroklorür moleküllerinin optimize edilmiş geometrisi ve molekül içi delokalizasyonu üzerindeki etkileri değerlendirildi. Farklı solventlerdeki solvasyon serbest enerji değerleri su > DMF > n-oktanol sırasına göre azalmakta ve BEN ve BENHCl molekülü için HOMO−LUMO enerji aralığı değerleri gaz > n-oktanol > DMF > su sırasını takip ettiği raporlandı. SEZPE, SETE, SETEmt ve SETFE değerleri, Dönme sabitleri, Entropi, Isıl Enerji ve Isıl Kapasite gibi termodinamik parametrelerin yanı sıra ısı kapasitesi, entropi, entalpi, Gibbs serbest enerjisi gibi termodinamik özelliklerin sıcaklıkla değişimi DFT ile elde edilen verilerden hesaplandı. BEN ve BENHCl bileşiğinin dipol momenti, polarizasyon ve birinci dereceden hiperpolarizasyon değerleri gibi NLO parametreleri de incelendi.
Özet (Çeviri)
Benidipine hydrochloride is a calcium channel blocker antihypertensive drug. The ground state geometry, molecular properties and electronic structure of Benidipine and Benidipine Hydrochloride in gas, n-octanol, DMF and water phase were reported at B3LYP level. While 6-311G(d,p), 6-311++G(d,p) and 6-311++G (2d,2p) basis sets were used for Benipidine, only 6-311G(d,p) basis sets were used for Benidipine Hydrochloride set was used. The properties of aromaticity, natural bond orbital (NBO) and Nonlinear Optical (NLO) parameters of Benidipine and Benidipine Hydrochloride compounds were investigated theoretically using the density functional theory (DFT) electronic structure method. The effects of solvents such as DMF, n-octanol, and water on the optimized geometry and intramolecular delocalization of Benidipine and Benidipine Hydrochloride molecules were evaluated. Solvation free energy values in different solvents decreased in the order of water > DMF > n-octanol and HOMO−LUMO energy gap values for BEN and BENHCl molecules were reported to follow the order of gas > n-octanol > DMF > water. Thermodynamic parameters such as SEZPE,:SETE,: SETEmt and SETFE values, Rotational constants, Entropy, Thermal Energy and Thermal Capacity, as well as the temperature change of thermodynamic properties such as heat capacity, entropy, enthalpy, Gibbs free energy were calculated from the data obtained by DFT. NLO parameters such as dipole moment, polarization and first-order hyperpolarization values of BEN and BENHCl compounds were also examined.