The Contribution of the International Court of Justice to the continental shelf disputes in the Mediterranean sea
Uluslararası Adalet Divanı'nın Akdeniz'deki kıta sahanlığı anlaşmazlıklarına katkısı
- Tez No: 89731
- Danışmanlar: PROF. SANTİAGO MARTİNEZ CARO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET ULUSLARARASI ADALET DİVANI' NIN AKDENİZ'DEKİ KITA SAHANLIĞI ANALŞMAZLIKLARINA KATKISI Aysem Biriz Tokat Yüksek Lisans, Uluslar arası İlişkiler Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Santiago Martinez Caro Ekim 1999 Bu tezde, kıta sahanlığı kavramının oluşumu anlattıktan sonra Uluslararası Adalet Divanı'nı Akdeniz'de yer alan iki kıta sahanlığı anlaşmazlığının- Tunus-Libya Davası ve Ege Denizi Davası- nasıl çözümlediğini açıklanmıştır. Daha sonra, kıta sahanlığı ile ilgili diğer davaları ve Uluslararası Adalet Divanı 'nm kararlarını ele alındı. Akdeniz birbirinden farklı etnik,- kültürel ve politik bir karaktere sahiptir ve bu yapı potansiyel dengesizlik ve krizler için bir neden oluşturmaktadır. Bu yüzden kıta sahanlığı anlaşmazlıklarının çözümü, Akdeniz'indeki barışa ve güvenliğe katkıda bulunur ve yükselen tansiyonun düşmesinde önemli bir rol alır. Bu konu ile ilgili hukukun değişen yapısı ve Uluslararası Adalet Divanı 'nın kararlarındaki tutarsızlık yüzünden, ortak kalkınma projeleri sistemi bu anlaşmazlıkların barışçı çözümü için bir yol olarak önerilmiştir. T.G YÜKSEKÖĞRETİM KURUCU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CONTRIBUTION OF THE INTERNATIONAL COURT OF JUSTICE TO THE CONTINENTAL SHELF DISPUTES IN THE MEDITRRANEAN SEA Aysem Biriz Tokat MA, Department of International Relations Supervisor: Prof. Santiago Martinez Caro October 1999 In this thesis, after explaining the historical evolution of the concept of the continental shelf, It is tried to show how the International Court of Justice (ICJ) solved two continental shelf disputes - the Tunisia-Libya Case and the Aegean Sea Case - in the Mediterranean Sea. Then, the other cases that deal with continental shelf delimitation and the jurisdiction of the International Court of Justice are take into account. The Mediterranean Sea is characteresed by the diversity in ethnic, cultural and political perceptions all of which become a reason for potential instabilities and crises. Therefore, the solution of the continental shelf disputes contribute to peace and security in the Mediterranean Sea, playing a crucial role in eliminating increasing tensions. In the conclusion, it is argued that the solution of the legal aspect is not sufficient. Because of the changing nature of the law on the subject and the inconsistency in the decisions of the International Court of Justice, a system of projects for joint development are suggested as a means for peaceful final solutions of the disputes.