Cyprus: History and mutual perceptions
Kıbrıs: Tarih ve karşılıklı algılamalar
  1. Tez No: 89732
  2. Yazar: SUAT KINIKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NORMAN STONE, YRD. DOÇ. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Kıbrıs Sorunu kırk yıldır uluslararası camianın gündeminde yer almaktadır. Kıbrıs uluslararası ilişkiler alanında oldukça çok işlenmiş bir konudur. Ne var ki, adanın jeo- stratejik konumu, çok sayıda aktörün soruna taraf olması ve uluslararası siyasal sistemin doğası gibi dış faktörler sorunun genel kabul gören bir çerçevede değerlendirilmesine engel olmuştur. En önemlisi, Kıbrıs Sorununun taraflarca kabul görebilecek bir tarihinin yazılması ve ve karşılıklı algılamaların anlaşılabilmesi ne yazik ki siyasi mülahazaların gölgesinden kurtanlamamamıştır. Karşılıklı algılamalar konusu, bu algılamaların nasıl oluştuğu, nasıl geliştiği sorunun çözülmesi yolunda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Kıbrıs'ta mevcut tıkanıklığın aşılması için ön şart adanın tarihinin iyi anlaşılması ve hem Kıbrıs'ta hem de Yunanistan ve Türkiye'deki karşılıklı algılamaların doğru değerlendirilmesidir. Bu tez çalışması tarafların kendilerini ve karşı tarafı nasıl algıladıklarının tarihsel kaynaklarım ve kökenlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte, bu çalışma Kıbrıs Sorununun gelecekteki bir çözümünün temelinde her iki tarafın da geçmişteki ve günümüzdeki olayları karşı tarafın nasıl algıladığım anlamaktan geçtiğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Cyprus Problem has been on the international agenda for more than four decades. Cyprus is a well-studied issue of International Relations. Yet the island's geo-strategic importance, the fact of a multitude of actors involved and external factors which stem from the nature of the international political system have prevented an impartial assessment of the Cyprus Problem. Most significantly, the issue of writing a commonly acceptable history of the problem and understanding the mutual perceptions involved has largely been tainted with political motives. The issue of mutual perceptions, how they were formed and developed is of crucial importance on the road to a solution to the problem. A pre-condition for overcoming the current stalemate in Cyprus requires a thorough understanding of the island's history and the mutual perceptions both in Cyprus and in the two mother countries. This thesis attempts to illustrate the historical sources and origins of current self-perceptions and perceptions of the other side. It also tries to demonstrate that one of the key factors in a future solution to the Cyprus problem lies in the eventual comprehension of both sides' perceptions of events in the past and present.