Continental shelf delimitation and ınternational jurisprudence: The case of Islands
Kıta sahanlığının sınırlandırılması ve Uluslararası Hukuk: Adalar sorunu
  1. Tez No: 289356
  2. Yazar: PANAGİOTİS LYMPEREAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARRY ZACHARY TZİMİTRAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Adaların kıta sahanlığı, deniz sınırlarını sınırlandırmaya çalışan devletler için tartışmalı bir konu olmuştur. Uluslararası Adalet Divanı ve çeşitli ikili denizcilik uyuşmazlıklarını çözme görevini üstlenmiş diğer Tahkim Mahkemeleri, uluslararası içtihatlarda kıta sahanlığının sınırlandırılmasını yönlendirebilecek sabit kuralları pekiştirememiş, fakat tam aksine muğlak kararlarıyla konuyu daha da karmaşık hale getirmişlerdir. Mahkemeler sistematik olarak adaların haklarını ihlal etmiş ve çoğu olayda onları yalnızca davacı devletlerin iddialarını uzlaştırma aracı olarak görmüşlerdir. Dava incelemesi aracılığıyla -1969'dan 2009'a kadar olan hukuk- Mahkemelerin adaların kıta sahanlığının sınırlandırılmasıyla ilgili uygulaması ayrıntılı olarak çıkarılmaya çalışılmış ve aynı zamanda bu alandaki gerek sözleşmesel gerekse geleneksel hukuk gelişimine katkılarına da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The continental shelf of the islands was a controversial issue for the States which attempted to delimit their maritime boundaries. The International Court of Justice and the other Arbitral Tribunals which undertook the task to resolve various bilateral maritime disputes, didn?t manage to consolidate in the international jurisprudence those fixed rules that would govern the delimitation of the continental shelf, but quite the opposite they farther perplexed the issue with their ambiguous judgments. They infringed systematically upon the islands? rights and in most of the cases they saw them, merely as a means to reconcile the claims of the litigant States. Through the study of the case ? law from 1969 up to 2009 is attempted to be traced in detail the practice of the Courts as regards the delimitation of the continental shelf of the islands and at the same time to be accessed their contribution to the development of both the conventional and customary law in this field.