Yüze uygulanan dermokozmetik işlem yaptıran kadınlarda görünüş ile sosyal anksiyete ilişkisi
Appereance and social anxiety relationship on the women having facial dermocosmetics applications
  1. Tez No: 897347
  2. Yazar: CANSU COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. EMEL ANER AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada İstanbul'da ikamet eden yetişkin kadınlarda, yüze dermokozmetik işlem yaptırma durumlarına göre sosyal görünüş kaygısı ve sosyal kaygı seviyeleri arasındaki ilişki incelenmiştir.. Araştırmadaki örneklemi İstanbul'da ikamet eden 471 kadın katılımcıdır. Katılımcılar; İstanbul'un çeşitli semtlerinde yer alan dermatoloji kliniklerinde işlem yaptıran kadınlardan, işlem yaptırmayan gruptaki kadınlar ise yine aynı semtlerde rastgele seçilerek anketi doldurmaları istenilmiştir. Katılımcılardan yüzüne işlem yaptıran 7 katılımcının ve yüzüne işlem yaptırmayan 14 katılımcının anketleri, anketi tamamlamadıkları anlaşıldığından veri analizi öncesi araştırma dışı bırakılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için demografik bilgi formunun yanı sıra Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ve Sosyal Görünüş Kaygısı ölçeği kullanılmıştır Araştırmaya göre; işlem yaptırmayan gruptaki kadınların Liebowitz kaygı ve kaçınma alt boyutu puanlarının her ikisinin de işlem yaptıran kadınlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu; hem işlem yaptıran gruptaki kadınların, hem de işlem yaptırmayan gruptaki kadınların sosyal kaygı seviyeleri ile sosyal görünüş kaygısı seviyeleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunduğu; işlem yaptıran gruptaki kadınların kaygı alt boyutu puanlarının sosyal görünüş kaygısı puanlarındaki artışı %44 oranında açıkladığı; işlem yaptıran gruptaki kadınların kaçınma alt boyutunun, sosyal görünüş kaygılarını pozitif yönlü ve anlamlı yordadığı; işlem yaptırmayan grupta ise kaygı alt boyutu puanlarındaki artışın sosyal görünüş kaygısı puanlarındaki artışı %53 oranında açıkladığı bulguları edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between social appearance anxiety and social anxiety levels based on whether adult women residing in Istanbul had undergone dermocosmetic procedures. The sample consisted of 471 female participants residing in Istanbul. Participants were selected from women undergoing procedures at dermatology clinics in various districts of Istanbul, while those not undergoing procedures were randomly selected from the same districts to complete the survey. Surveys from 7 participants undergoing procedures and 14 participants not undergoing procedures were excluded from the analysis as they were found to have incomplete surveys prior to data analysis. In addition to a demographic information form, the Liebowitz Social Anxiety Scale and Social Appearance Anxiety Scale were used to assess the relationship between variables. According to the findings of the study, both the anxiety and avoidance sub-scores of participants not undergoing procedures were significantly higher than those of participants undergoing procedures. There was a positive significant correlation between social anxiety levels and social appearance anxiety levels in both groups. The anxiety sub-scores of participants undergoing procedures explained a 44% increase in social appearance anxiety scores, while the avoidance sub-scores positively and significantly predicted social appearance anxiety in this group. Conversely, in the group not undergoing procedures, an increase in fear sub-scores explained a 53% increase in social appearance anxiety scores.