Öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerine göre imam-hatip lisesi meslek derslerinin öğretiminde dijital araçların kullanılması
Use of digital tools in the teaching of vocational courses of imam hatip high school by students, teachers and school administrators
- Tez No: 897346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF GÖKÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
İnternet ağıyla güçlendirilmiş ekran tabanlı dijital araçlar, bilgiyle olan ilişkiyi, sosyokültürel yapıyı, öğrenme-öğretme organizasyonunu ve bütün bunlara bağlı olarak oluşan kimliğin inşasını değiştirmektedir. Değişen ve gelişerek dönüşen bu süreçten eğitim ve din eğitimi de önemli ölçüde etkilenirken, ortaya çıkan imkânlar ve karşılaşılan zorluklar ekseninde kendisine yeni araştırma alanları oluşturmaktadır. Türkiye'de kurumsal anlamda, belirlenen hedef, oluşturulan plan ve programlar çerçevesinde din eğitiminin en yoğun yapıldığı okullar imam-hatip liseleridir. Söz konusu liselerde, meslek dersleri kapsamında birçok branşta din eğitimi programları uygulanmaktadır. Bu çalışmada; öğrenci, öğretmen ve yöneticilerin görüşlerine göre imam-hatip lisesi meslek derslerinin öğretiminde dijital araçların kullanılmasının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemleri arasında yer alan durum çalışmasından faydalanılmıştır. Bu bağlamda, Antalya il merkezindeki altı Anadolu imam-hatip lisesinde öğrenim gören 24 öğrenci, meslek dersi öğretmeni olarak görev yapan 24 öğretmen ve 24 okul yöneticisi örneklem grup olarak belirlenmiştir. Akabinde, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla örneklem grubundan gerekli bilgiler toplanmış, elde edilen veriler ise içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda ilk olarak, dijitalleşmenin ve eğitim sektöründe kullanılan dijital araçların devam eden etkilerinin olumlu yönde değerlendirilebilmesi için yeni bir din eğitimi paradigmasına ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. İkinci bir saptama ise oluşturulacak paradigma ekseninde eğitim ekosistemi içerisinde yer alan ve bu sistemin en temel ögeleri olan öğrenme ortamları, öğretim programları, öğretim yöntemleri, öğretim araçları, öğrenci, öğretmen ve yönetici yaklaşımlarının yeniden inşa edilmesi gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
Screen-based digital tools powered by the internet network change the relationship with information, sociocultural structure, learning-teaching organization and the construction of identity resulting from all these. While education and religious education are also significantly affected by this changing and evolving process, it creates new research areas on the axis of emerging opportunities and encountered difficulties. In Turkey, the schools where religious education is given most intensively within the framework of institutional goals, plans and programs are the imam-hatip high schools. In these high schools, religious education programs are implemented in many branches within the scope of vocational courses. In this study; It is aimed to evaluate the use of digital tools in teaching vocational courses at imam-hatip high school, according to the opinions of students, teachers and administrators. In the research, case study, which is among the qualitative research methods, was used. In this context, 24 students studying in six Anatolian imam-hatip high schools in Antalya city center, 24 teachers working as vocational teachers and 24 school administrators were determined as the sample group. Subsequently, the necessary information was collected from the sample group through a semi-structured interview form, and the obtained data was examined using the content analysis method. As a result of the research, it was determined that a new religious education paradigm was needed in order to positively evaluate the ongoing effects of digitalization and digital tools used in the education sector. A second determination is that, on the axis of the paradigm to be created, the learning environments, curriculum, teaching methods, teaching tools, student, teacher and administrator approaches, which are within the educational ecosystem and are the most basic elements of this system, must be reconstructed.