Bor tülü sır araştırmaları ve uygulamalar
Boron tulle glaze research and applications
- Tez No: 897365
- Danışmanlar: DOÇ. PINAR ÇALIŞKAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bor tülü, ilk kez sır hatası olarak ortaya çıkmıştır. Çamur bünyede bulunan kalsiyum ile sırda bulunan bor oksidin tepkimeye girerek sır yüzeyinde sütlü görünüme neden olan kristalleşmeyi tanımlamaktadır. Bilimsel kaynaklarda devitrifikasyon (kristalleşme) olarak adlandırılan bor tülü sırların deneysel çalışmalarda çeşitli renk veren oksit ilavesi ile sır yüzeyinde artistik efektler meydana geldiği gözlemlenmiştir. Tez kapsamında araştırması gerçekleştirilen bor tülü sır uygulamalarında kullanılan çamur bünyelerin, hammaddelerin ve firitlerin yerli üretim olmasına özen gösterilmiştir. Kırmızı, beyaz ve şamot olmak üzere toplamda üç farklı çamur bünye özelliğinde denemeler gerçekleşmiştir. Denemelerde hem ham sır hem de firitli sır reaksiyonları gözlemlenmiştir. Ham ve fritli reçetelere kalsiyum, çinko ve yüksek oranda bor katkısıyla sütlü görünüm yakalanmış, renk veren oksit ilaveleriyle sır yüzeyinde artistik efektler elde edilmiştir. Oluşturulan yeni sır reçetelerinin denemesi sırın akıcı yapısından kaynaklı olarak küçük kaselere uygulanmış ve 1165 °C'de pişirimleri gerçekleşmiştir. Literatürde yalnızca hata adı altında bilinen bor tülü sırların artistik etkileri tez kapsamında araştırılmış ve başarılı etkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Boron tulle first appeared as a glaze defect. It describes the crystallization that causes a milky appearance on the glaze surface by the reaction of calcium in the mud and boron oxide in the glaze. In the experimental studies of boron glazes called devitrification (crystallization) in scientific sources, it has been observed that artistic effects occur on the glaze surface with the addition of various coloring oxides. Care was taken to ensure that the mud bodies, raw materials and firites used in the boron tulle glaze applications investigated within the scope of the thesis were locally produced. Experiments were carried out with a total of three different clay bodies: red, white and fire clay. Both raw glaze and fritted glaze reactions were observed. While a milky appearance was obtained by adding calcium, zinc and high boron content to the raw and fritted recipes, artistic effects were obtained on the glaze surface with the addition of coloring oxides. The trials of the new glaze recipes were applied to small bowls and fired at 1165°C due to the flowing structure of the glaze. The artistic effects of boron tulle glazes, which are known in the literature only under the name of defect, were investigated within the scope of the thesis and successful effects were obtain