Establishment of irinotecan resistant LIM 1215 cell line and identification of gene expression changes for irinotecan resistance as well as discovering potential second line drugs reverting irinotecan resistance
İrinotekan'a dirençli LIM-1215 hücre hattı oluşturulması ve irinotekan direncine yönelik gen ekspresyon değişikliklerinin belirlenmesi ile irinotekan direncini geri çevirebilecek potansiyel ikincil ilaçların araştırılması
- Tez No: 897364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kolorektal kanser, dünya çapında en yaygın üçüncü kanser türüdür. 2030 yılına kadar dünya genelinde 2,2 milyondan fazla yeni vaka ve 1,1 milyon ölüm olması beklenmektedir. Topoizomeraz I inhibitörü olan irinotekan, kolorektal kanser hastalarının tedavisinde klinikte yaygın olarak kullanılan ilaçlardan biridir. Etkinliğine rağmen, kolorektal kanser hastaları sıklıkla irinotekana karşı direnç geliştirmekte ve bu da tedavinin başarısız olmasına yol açmaktadır. Bu araştırmanın amacı, in vitro olarak dirençli hale getirilmiş LIM 1215 hücre hattında irinotekan direncinin altında yatan mekanizmaları araştırmak ve ilaç direncini geri çevirebilecek potansiyel ikincil terapötikleri belirlemektir. Bu amaçla, irinotekana dirençli LIM 1215 hücre hattı iki gruba ayrıldı: bir grup irinotekana maruz bırakılmaya devam ederken, diğer grup irinotekana maruz bırakılmadı. Her iki grup için de transkriptomik değişiklikler ve ikincil ilaç duyarlılıkları analiz edilerek irinotekan direnci olan kolorektal kanser hastaları için tedavi stratejilerinin iyileştirilmesi hedeflendi.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is the third most common cancer type worldwide. It is expected to have more than 2.2 million new cases and 1.1 million deaths by 2030 in the World. Irinotecan, a topoisomerase I inhibitor, is one of the widely used drugs in clinic for the treatment of Colorectal cancer (CRC) patients. Despite its efficacy, CRC patients frequently develop resistance against irinotecan which leads to the treatment failure. The aim of this thesis is to investigate the underlying mechanisms of irinotecan resistance in the LIM 1215 cell line, where acquired resistance was induced in vitro, as well as to identify potential second-line therapeutics that can revert the drug resistance. For this purpose, irinotecan resistant Lim 1215 cell line divided into two groups: one group continued to be exposed to irinotecan, while the other group was not exposed to irinotecan. The transcriptomic changes and secondary drug sensitivities were analysed for both groups to improve treatment strategies for CRC patients with irinotecan resistance.