Dicle Nehri'nden (Diyarbakir) izole edilen makro-alglerin bazi farmasötik (anti-mikrobiyal, antioksidan) özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some pharmaceotical properties (antimicrobial, antioxidant) of macro-algae isolated from tigris river (Diyarbakir)
- Tez No: 897367
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL PABUÇCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, Dicle Nehri'nin Diyarbakır il sınırları içindeki segmentinden izole edilen alglerin bazı farmasötik özelliklerine bakılmıştır. Dicle Nehri üzerinde seçilen istasyonlardan alınan makroskobik alg örnekleri, mekanik izolasyon yöntemiyle izole edilmiştir. Bu alglerin antimikrobiyal, antioksidan özellikleri, fenolik ve flavonoidleri de incelenmiştir. İzole edilen algler, Charophyta (4), Chlorophyta ( 2) ve Heterokontophyta (2) olmak üzere toplam 8 alg türünden oluşmaktadır. Bu algler Cladophora insignis, Mougeotia adnata, M. elongate, M. sphaereocarpa, M. viridis, Microspora aequabilis Vaucheria aversa ve V. frigida olarak belirlenmiştir. Toplam fenolik madde miktarlarında en yüksek M. adnata (139,11 mg GAE/g ekstre), en düşük ise M. viridis (17,32 mg GAE/g ekstre) olmuştur. Toplam flavonoid miktarlarında da M. adnata (24, 28) en yüksek, M. viridis (1,76) ile en düşük seviyede olmuştur. Antioksidan analizlerde DPPH, FRAP ve ABTS testleri uygulanmış ve M. viridis diğerlerine kıyasla en iyi düzeyde anti-oksidan özellik göstermiştir. Antimikrobiyal testlerde ise disk difüzyon ve kuyucuk yönt-emleri uygulanmış ve çalışılan alglerin antimikrobiyal özellikleri bakımından değer-lendirildiğinde, E. coli'ye karşı en etkili alg türü V. aversa'nın DMSO ekstraktı olmuştur (26,2 mm). S. aerosus'a karşı V. aversa'nın etanol ekstraktı etkili olmuştur (21,7 mm). V. aversa'nın etanol ekstraktı, C. albicans'a karşı da en etkili organizma olarak (26,3 mm) kaydedilmiştir. V. frigida'nın Etanol-1 ekstraktı A. baumanni'ye karşı (12,23 mm) ve K. pneomonii'ye karşı (14,53 mm) en etkili alg olmuştur. Sonuç olarak, çalışılan al-glerden özellikle Vaucheria aversa ve V. frigida türlerinin gelecekte yapılacak farmasötik çalışmalara kaynak olabilecek kapasitede olduğu tespit edilmiştir. İleride yapılacak biy-olojik aktivite çalışmalarıyla bilim dünyasına ve insan sağlığına önemli katkılar suna-bilecek potansiyelde oldukları kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, some pharmaceutical properties of algae isolated from the segment of the Tigris River within the borders of Diyarbakır Province were examined. Macroscopic algae samples taken from selected stations on the Tigris River were isolated by mechanical isolation method. The antimicrobial, antioxidant properties, phenolics and flavonoids of these algae were also examined. The isolated algae consist of a total of 8 algae species: Charophyta (4), Chlorophyta (2) and Heterokontophyta (2). These algae were identified as Cladophora insignis, Mougeotia adnata, M. elongate, M. sphaereocarpa, M. viridis, Microspora aequabilis Vaucheria aversa and V. frigida. The highest amount of total phenolic substances was in M. adnata (139.11 mg GAE/g ex-tract) and the lowest was in M. viridis (17.32 mg GAE/g extract). Total flavonoid amounts were highest in M. adnata (24.28) and lowest in M. viridis (1.76). DPPH, FRAP and ABTS tests were applied in antioxidant analysis and M. viridis showed the best antioxidant properties compared to others. In antimicrobial tests, disk diffusion and well methods were applied and when the algae studied were evaluated in terms of their antimicrobial properties, the most effective algae against E. coli was the DMSO extract of V. aversa (26.2 mm). Ethanol extract of V. aversa was effective against S. aerosus (21.7 mm). The ethanol extract of V. aversa was also recorded as the most effective or-ganism against C. albicans (26.3 mm). Ethanol-1 extract of V. frigida was the most ef-fective algae against A. baumanni (12.23 mm) and K. pneumoniae (14.53 mm). As a result, it has been determined that the algae studied, especially Vaucheria aversa and V. frigida species, have the capacity to be a source for future pharmaceutical studies. It has been concluded that they have the potential to make significant contributions to the world of science and human health with future biological activity studies.