Ruh sağlığı eğitimi alan ve almayan üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme becerileri ve bilişsel esneklik düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of emotion regulation skills and cognitive flexibility levels of university students with and without mental health education
  1. Tez No: 897376
  2. Yazar: İREM NUR İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELMAS MERVE MALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma ruh sağlığı eğitimi̇ alan ve almayan üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme becerileri̇ ve bilişsel esneklik düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın katılımcıları Konya Gıda Tarım Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesinden 185 üniversite son sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği”ve“Bilişsel Esneklik Envanteri”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada bağımsız gruplar için t testi yürütülmüştür. Yapılan analizler sonucunda psikoloji eğitimi alanların bilişsel esneklik ortalamalarının psikoloji eğitimi almayanlara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca bilişsel esnekliğe ait“kontrol”ve“alternatifler”alt boyutlarına ilişkin ortalamalarının da psikoloji eğitimi alanlarda anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. Çalışmada duygu düzenleme becerileri toplam puan ortalamalarının psikoloji eğitimi alanlarda anlamlı olarak daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Çalışmada ayrıca psikoloji eğitimi alanların duygu düzenleme ölçeği alt boyutu olan“duyguları anlama”alt boyutuna ilişkin ortalamalarının da anlamlı olarak yüksek olduğu bulunmuştur. Bu çalışmanın ruh sağlığı eğitiminin bilişsel esneklik ve duygu düzenleme becerisi açısından karşılaştırılması açısından alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare emotion regulation skills and cognitive flexibility levels of university students with and without mental health education. The participants of the study consisted of 185 senior year university students from Konya Food and Agriculture University, Selçuk University and Necmettin Erbakan University.“Personal Information Form”, 'Emotion Regulation Skills Scale' and 'Cognitive Flexibility Inventory' were used as data collection tools. The data were analyzed with SPSS 25.0 package program. In the study, t-test was conducted for independent groups. As a result of the analysis, it was found that the mean cognitive flexibility of those who received psychology education was significantly higher than those who did not receive psychology education. It was also found that the averages of the“control”and“alternatives”sub-dimensions of cognitive flexibility were significantly higher in those who received psychology education. In the study, it was shown that the mean total score of emotion regulation skills was significantly higher in those who received psychology education. In the study, it was also found that the mean scores of those who received psychology education on the“understanding emotions”sub-dimension of the emotion regulation scale were significantly higher. It is thought that this study will contribute to the literature in terms of comparing mental health education in terms of cognitive flexibility and emotion regulation skills.