Ruh sağlığı okuryazarlığı, ruhsal hastalıklara yönelik inançlar ve psikolojik yardım almaya ilişkin tutumlar
Mental health literacy, beliefs about mental illness and attitudes toward seeking psychological help
  1. Tez No: 969530
  2. Yazar: DİLEK ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversitede lisans programlarında öğrenim gören öğrencilerin ruh sağlığı okuryazarlığı, ruhsal hastalıklara yönelik inançları ve psikolojik yardım almaya yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada çalışma grubu 2024-2025 öğretim yılı güz döneminde Ankara ve Aksaray illerindeki devlet üniversitelerinde öğrenim gören ve çalışmaya katılma konusunda gönüllü olan 751 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada ruh sağlığı okuryazarlığı ve ruhsal hastalıklara yönelik inancın bireyin psikolojik yardım almaya yönelik tutumunu yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Ayrıca ruh sağlığı okuryazarlığı, psikolojik yardım almaya ilişkin tutum ve ruhsal hastalıklara yönelik inançların üniversite öğrencilerinin cinsiyetine, bölümüne, sınıf düzeyine, daha önce bir psikolojik yardım alıp almamasına ve ruhsal hastalığı olan bir yakının olup olmamasına göre değişip değişmediği araştırılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27'den yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda ruh sağlığı okuryazarlığı ve ruhsal hastalıklara ilişkin inançların psikolojik yardım almaya ilişkin tutumu anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Bununla birlikte Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği“Ruhsal Hastalıklara Yönelik Tutum”,“Ruhsal Bozuklukları Tanıma”ve“Ruhsal Sağlık Bilgisine Ulaşma”alt boyutları ile Ruhsal Hastalığa Yönelik İnançlar Ölçeği“Çaresizlik ve Kişilerarası İlişkilerde Bozulma”alt boyutundan elde edilen puanların öğrencilerin psikolojik yardım almaya ilişkin tutum puanlarını anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Araştırma sonucunda ayrıca öğrencilerin cinsiyetlerine, okudukları bölüme, sınıfa, daha önce psikolojik yardım alıp almadıklarına ve ruhsal hastalığı olan bir yakının olup olmamasına göre ruh sağlığı okuryazarlığı ve/veya alt boyutlarının; ruhsal hastalıklara yönelik inanç ve/veya alt boyutlarının ve psikolojik yardım almaya ilişkin tutumun anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Bu doğrultuda elde edilen bulgular alan yazını çerçevesinde tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between university students' mental health literacy, beliefs about mental illness, and attitudes towards seeking psychological help. The study group consisted of 751 students from state universities in Ankara and Aksaray during the autumn semester of the 2024-2025 academic year who voluntarily participated in the research. The study investigated whether mental health literacy and beliefs about mental illness predict attitudes towards seeking psychological help. It also examined whether mental health literacy, attitudes towards seeking psychological help, and beliefs about mental illness vary according to gender, department, year of study, previous psychological help, and whether the participants had a relative with mental illness. Data were analysed using SPSS 27. The findings revealed that mental health literacy and beliefs about mental illness significantly predicted attitudes towards seeking psychological help. Furthermore, scores on the sub-dimensions of the Mental Health Literacy Scale - 'Attitude Towards Mental Illness', 'Recognition of Mental Disorders', and 'Access to Mental Health Information' - and the 'Helplessness and Deterioration in Interpersonal Relations' sub-dimension of the Beliefs Toward Mental Illness Scale significantly predicted students' scores on attitudes towards seeking psychological help. The study also found that mental health literacy and/or its sub-dimensions, beliefs and/or their sub-dimensions, and attitudes towards seeking psychological help differed significantly according to gender, department, year of study, prior psychological help, and whether the participants had a relative with mental illness. The findings were discussed within the framework of existing literature, and suggestions were provided accordingly.