Sınıf öğretmeni adaylarının kitap okuma alışkanlığı ile iyi oluşları arasındaki ilişki
The relationship between book reading habits and well-being of classroom teachers candidate
- Tez No: 897387
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Okuma, bireylerin bilgiye erişimini sağlayan, düşüncelerini geliştiren ve yaşam kalitesini artıran önemli bir etkinliktir. Özellikle öğretmenler için okuma alışkanlığı, hem kişisel gelişimleri hem de öğrencilerine daha etkili bir eğitim sunabilmeleri için oldukça önemlidir. Öte yandan, bireylerin iyi oluşu, yaşam memnuniyeti ve genel yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Düzenli olarak kitap okuyan öğretmenlerin, daha yüksek öz saygıya, daha düşük stres seviyesine ve daha iyi bir iş doyumuna sahip olması muhtemeldir. Öğretmenlerin iyi oluşu, öğrencilerin akademik başarıları, motivasyonları ve sınıf ortamı üzerindeki etkilerini olumlu yönde etkileyebilir. Bu araştırma, sınıf öğretmenliği adaylarının kitap okuma alışkanlıkları ile iyi oluşları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemine bağlı olarak survey araştırma deseni ve korelasyonel araştırma tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama süreci, 2022-2023 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği anabilim dalında gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde olasılık dışı örnekleme türlerinden“uygun örnekleme”tercih edilmiştir. Araştırmada 120 öğretmen adayına (89=kadın; 31=erkek) ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına göre kitap okuma alışkanlıklarına ilişkin tutuma yönelik kadın öğretmen adayları erkek öğretmen adaylardan daha olumlu tutum sergilemektedir. Sınıf öğretmeni adaylarının okuma alışkanlıklarına ilişkin tutumları“sınıf düzeyi”ve“kitap okumaya ayırdıkları zaman”değişkenine göre farklılık göstermemektedir. Kitaplığa sahip olan öğretmen adaylarının kitap okuma alışkanlıklarına yönelik tutumlarının, kitaplığa sahip olmayan öğretmen adaylarının kitap okuma alışkanlıklarına yönelik tutumlarından daha olumlu olduğu ortaya çıkmıştır. Sınıf öğretmeni adaylarının“okuma alışkanlıklarına ilişkin tutumları ile genel iyi oluşları”arasındaki ilişki incelendiğinde negatif yönde, zayıf düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır (r=-,182, p< ,047). Öğretmen adaylarının okuma alışkanlıkları artarken iyi oluş halleri azalmaktadır. Öğretmen adaylarının iyi oluş hallerine ilişkin yerinde tespitler yapılmalı ve olumsuzlukların giderilmesi için tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Reading is a significant activity that provides individuals with access to information, develops their thinking, and enhances their quality of life. For teachers, in particular, reading habits are crucial for both their personal development and their ability to provide more effective education to their students. On the other hand, individuals' well-being has a significant impact on their life satisfaction and overall quality of life. It is likely that teachers who read regularly have higher self-esteem, lower stress levels, and greater job satisfaction. Teachers' well-being can positively affect students' academic achievement, motivation, and classroom environment. This study aims to investigate the relationship between the reading habits and well-being of pre-service elementary teachers. A survey research design and correlational research technique were used within the quantitative research method in the study. The data collection process of the study was carried out in the spring semester of the 2022-2023 academic year at the Department of Class Teaching, Faculty of Education, Pamukkale University. A convenience sampling method was preferred in determining the study group. The study reached 120 pre-service teachers (89 female, 31 male). According to the research findings, female pre-service teachers have a more positive attitude towards reading habits than male pre-service teachers. The pre-service teachers' attitudes towards reading habits do not differ according to“grade level”and“time spent reading”. It was found that pre-service teachers who have a library have a more positive attitude towards reading habits than pre-service teachers who do not have a library. When the relationship between the pre-service teachers'“attitudes towards reading habits”and“general well-being”was examined, a negative, weak, and significant relationship was found (r=-,182, p< ,047). As the reading habits of pre-service teachers increase, their well-being decreases. Appropriate assessments should be made about the well-being of pre-service teachers, and measures should be taken to eliminate the negativities.