Karton ambalaj üretiminde faaliyet tabanlı maliyetleme sisteminin incelenmesi
Investigation activity-based costing system carboard packing prodoction
- Tez No: 897388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÖZOMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, karton ambalaj üretiminde Faaliyet Tabanlı Maliyetleme (FTM) sisteminin uygulanmasını ve bu sistemin maliyet hesaplamalarındaki etkinliğini incelemektedir. Geleneksel maliyetleme yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda, FTM'nin daha doğru ve gerçekçi maliyet bilgileri sağladığı, böylece maliyetlerin daha adil bir şekilde ürünlere dağıtılmasını mümkün kıldığı tespit edilmiştir. Tezde, FTM'nin temel prensipleri, maliyetlerin faaliyetlere dayalı olarak atanması, maliyet havuzlarının oluşturulması ve sürücü temelli maliyet ataması gibi konular detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, FTM'nin karton ambalaj üretim sürecindeki uygulama örnekleri ve bu uygulamaların işletmelere sağladığı maliyet avantajları incelenmiştir. Sonuçlar, FTM'nin işletmelere maliyet azaltma ve verimlilik artırma konusunda önemli fırsatlar sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the application of Activity-Based Costing (ABC) system in This This thesis examines the application of an activity-based costing system in cardboard packing production and its effectiveness in cost calculations. It has been determined that activity-based costing provides more accurate and realistic cost information in cases where traditional costing methods are inadequate, thus enabling a more equitable distribution of costs to products. In the thesis, the basic principles of activity-based costing, assignment of costs based on activities, and creation of cost pool sanddriver-based cost assignment are discussed in detail. In addition, application examples of activity-based costing in cardboard packing production processes and the cost advantages provided by these applications to enterprises are examined. The results show that activity-based costing offers significant opportunities to enterprises in terms of cost reduction and efficiency increase.