Banka sektöründe çalışan kadınların iş doyumu ve aile uyumu arasındaki ilişki (Kayseri ili örneği)
The relationship between job satisfaction and family harmony of women working in the banking sector (Kayseri province example)
  1. Tez No: 897401
  2. Yazar: İLAYDA BİLGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEY NAİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yapılan araştırmalar, çalışanların iş ve özel yaşamları daha özelde ise aile yaşamları arasında sağlıklı bir denge kurarak bir yandan iş yaşamında verimli çalışmalarının öte yandan özel yaşamlarında ailelerine daha fazla zaman ayırarak mutlu olmalarının pek de kolay olmadığını göstermektedir. Bunun sebebi ise, iş ve aile yaşam alanlarının sürekli değişken yapıda olmasıdır. Örgütlerin açık sistemler oldukları göz önünde bulundurulduğunda, çalışanların iş yaşamlarını şekillendiren örgüt amaçlarının, örgüt kültürünün, örgüt yapısının, çalışanların iş tanımlarının, iş gereklerinin ve iş standartlarının değişime açık unsur ve süreçler olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bunun yanında, çalışanların aile yaşantıları da biyolojik, psikolojik, ekonomik, toplumsal ve hukuki özellikleri olan ailenin sosyal bir kurum olması nedeniyle değişime açıktır. Dolayısıyla iş ve aile yaşamları arasındaki ilişki de değişken bir yapıdadır. Bu çalışmada, banka sektöründe çalışan kadınların iş doyumu ve aile uyumu arasındaki ilişki Kayseri ili merkez ilçeleri örneğinde olmak üzere incelenmiştir. Bu nedenle kadın bankacıların iş doyumu ve aile uyumu gibi kavramlar incelenmiştir. Uygulama kısmı için bir anket tekniği uygulanması planlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde iş doyumu, aile uyumu ve kadınların çalışma hayatı kavramları incelenmiştir. Buna ilave olarak kadınların çalışma hayatındaki yeri, banka sektöründe çalışan kadınların iş memnuniyeti ve iş doyumunun aile hayatına olan etkisinin nasıl olduğu konuları da ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniği tercih edilmiş. Kayseri'de bulunan bankacılık sektöründe çalışan kadınlardan kolayda örnekleme metoduyla seçilen 301 katılımcıya anket tekniği uygulanmıştır. Anket iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım demografik özelliklerden (yaş, medeni hal, eğitim durumu vb.) oluşmaktadır. İkinci bölümde ise Apaydın (2011) tarafından oluşturulan 11 maddeden oluşan“İş Aile-Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Uygulanan anket tekniğinden elde edilen veriler için hem yüz yüze hem de internet ortamında hazırlanan linkten yararlanılmıştır. Elde edilen verilere göre genel olarak, banka sektöründe çalışan kadınların iş memnuniyet düzeyi azdır, iş doyum düzeyleri de aile yaşamını etkilediği için bireyler iş yaşamındaki olumsuzlukları bazen aile hayatına da yansıtabilmekte ve bireyin iş doyumu ve aile uyumu arasındaki ilişkisinin birbirini etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research shows that it is not easy for employees to establish a healthy balance between their work and private lives, and more specifically, their family lives, to work productively in their business lives, and to be happy by devoting more time to their families in their private lives. The reason for this is that work and family life spaces are constantly changing. Considering that organizations are open systems, it can easily be said that organizational goals, organizational culture, organizational structure, employee job descriptions, job requirements and job standards that shape the working lives of employees are elements and processes that are open to change. In addition, the family lives of employees are also open to change because the family is a social institution with biological, psychological, economic, social and legal characteristics. Therefore, the relationship between work and family life is also variable. In this thesis, the relationship between job satisfaction and family harmony of women working in the banking sector was examined, specifically in the central districts of Kayseri province. For this reason, concepts such as job satisfaction and family harmony of female bankers were examined. A survey technique was planned to be applied for the application part. In the first part of the study, the concepts of job satisfaction, family harmony and women's working life were examined. In addition, the place of women in working life, the job satisfaction of women working in the banking sector, and the impact of job satisfaction on family life were also discussed. In the last part of the study, in order to apply the survey technique, which is one of the quantitative research methods, the survey technique was applied to 301 participants selected by convenience sampling method from women working in the banking sector in Kayseri. The survey consists of two parts. The first part consists of demographic characteristics (age, marital status, educational status, etc.). In the second part, the“Work-Family-Life Satisfaction Scale”consisting of 11 items created by Apaydın (2011) was used. For the data obtained from the applied survey technique, the link prepared both face to face and on the internet was used. According to the data obtained, in general, job satisfaction of women working in the banking sector is low. Since job satisfaction levels also affect family life, individuals can sometimes reflect the negativities in business life to family life, and it has been concluded that the relationship between an individual's job satisfaction and family harmony affects each other.