İş yaşam dengesinin örgütsel bağlılık ile ilişkisi: Bankacılık sektöründe kadın çalışanlara yönelik bir uygulama
The relationship between work-life balance and organizational commitment: An application for woman employees in banking sector
- Tez No: 524084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KARAVARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
İş-Yaşam Dengesi konusunun önemi günden güne artarak örgütlere rekabet avantajı kazandıran en önemli alanlardan biri haline gelmiştir. İş ve aile yaşamı dengesi, iş ve aile alanlarına etkin bir şekilde katılımın sağlanması ve her iki alanın beklentilerinin de giderilmesi şeklinde ifade edilmektedir. İnsan kaynakları yönetimi kapsamında değerlendirildiğinde, iş yaşam dengesi uygulamaları, çalışanların örgüte olan bağlılıklarını arttırma stratejisi olarak görülmektedir. İş-yaşam dengesi çalışanların moral, bağlılık ve iş doyum durumlarını denetleyen, işyerinde yaşanan problemleri ve strese yol açan unsurları asgariye indiren, örgüt için uzman ve değerli çalışanları işe alma ve bağlılıklarını sağlama hususunda becerilerini geliştiren önemli bir araç şeklinde görülmektedir. Bu denge çalışanlar için olumlu sonuçlara yol açmakta, örgütsel bağlılık, iş performansı, motivasyon gibi kavramları olumlu yönde etkilemektedir. Çalışmanın amacı, yoğun iş temposu olan bankacılık sektöründe çalışan 194 kadın için iş-yaşam dengesinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini belirlemektir. Buna yönelik olarak bu çalışmanın birinci bölümünde iş-yaşam dengesi ve ilişkili olduğu kavramlar açıklanarak iş-yaşam dengesi modellerine yer verilecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde örgütsel bağlılık konusu kapsamlı olarak anlatılacak ve uygulama bölümünde kullanılacak olan örgütsel bağlılık boyutları açıklanacaktır. Uygulama bölümünde ise iş-yaşam dengesinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri veriler ışığında araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
At the forefront of the most important issues that give advantage to competitive advantage today is business life balance. Work and family life balance is defined to make both work and family areas effective and relevant to its field. Occupational health balancing, human resource management, employee retention strategies open up. Business life balance is important for your employees to consider their morale, commitment and job satisfaction, reduce workplace problems and stressful factors, and hire and retain talented and valued employees of organizations. This balance leads to positive results for employees, and concepts such as loyalty, job performance and motivation are positively affected. The aim of the study is to determine the effects on the organizational commitment of work-life balance for 194 women working in the banking sector, which is heavily employed. To this end, in the first part of this study, work-life balance and related concepts will be explained and work-life balance models will be given. In the second part of the study, organizational commitment will be explained comprehensively and the dimensions of organizational commitment to be used in practice will be explained. In the application section, the effects on the organizational commitment of work-life balance will be investigated in the light of the data.