Bankacılık sektöründe çalışan ve kendini kabul düzeyleri farklı kadınların iş doyumlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
An Investigation of the job satisfaction levels of working women in banking sector based on some variables
- Tez No: 82045
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER VOLTAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada, kendini kabul düzeyleri farklı çalışan kadınların iş doyumları; yaş, medeni durum, ücret düzeyi ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırma kapsamına giren bireyleri, bir özel bankanın İstanbul Şubelerinde görev yapan 704 kadm çalışan oluşturmuştur. Araştırma kapsamına giren bireylere ait kişisel bilgiler, araştırıcı tarafından düzenlenen“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Çalışanların işten aldıkları doyumu ölçmek amacı ile“îş Doyum Ölçeği”kul lanılmıştır. Araştırmada, Kendini Kabul Envanterinden ise, araştırma kapsamına giren bireyleri kendini kabul düzeyi düşük ve kendini kabul düzeyi yüksek olarak iki gruba ayırmak amacı ile yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, araştırma kapsamına giren 704 kişi Kendini Kabul Envanterinden aldıkları puana göre, en yüksek puan dan en düşük puana göre sıralanmış, alt ve üstten %27'lik gruplar araştırma kapsamına alınmıştır. Bu uygulama sonucu oluşan toplam 380 kişilik iki grubun bağımsız değişkenlere göre iş doyum puan ortalama ları ve standart sapmaları bulunarak, iş doyum puan ortalamaları arasındaki farkın önemi iki yönlü varyans analizi ile kontrol edilmiştir. F değerinin önemli çıkması halinde ortalamalar arası farkın kaynağını bu labilmek için N-K Testi kullanılmıştır. Ortalamalar arası farkın önem sınaması için önem düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir. Ancak.01 ve.001 durumları da gösterilmiştir.İÜ Araştırmadan elde edilen bulgular kısaca şöyle özetlenebilir: Kendini kabul düzeyinin yüksek ya da düşük olmasının çalışan kadınların iş doyumunda farklılık oluşturduğu saptanmıştır. Çalışan kadınların iş doyumlarının gerek yaş, gerekse yaş ve kendini kabul düzeyi birarada ele alındığında farklılık göstermediği bulunmuştur. Eğitim düzeyi ve kendini kabul düzeyi birarada ela alındığında, çalı şan kadınların iş doyumlarının farklılık göstermediği saptanmıştır. Eği tim düzeyi açısından bakıldığında ise kadınların iş doyumlarının farklılık gösterdiği bulunmuş, farkın kaynağının incelenmesi sonucunda, üniver site ve daha yüksek eğitim almış kadınların iş doyumlarının, ortaokul- lise mezunu kadınların iş doyumundan daha fazla olduğu görülmüştür. Çalışan kadınların iş doyumlarının gerek medeni durum, gerekse medeni durum ve kendini kabul düzeyi birarada ele alındığında farklılık göstermediği saptanmıştır. Ücret düzeyi ve kendini kabul düzeyi değişkenlerinin hem birarada hem de ayrı ayrı ele alındığında, çalışan kadınların iş doyumlarında fark lılık oluşturduğu saptanmıştır. Farkın kaynağı incelendiğinde, kendini kabul düzeyi düşük ve 71-230 milyon TL arasında ücret alan kadınların iş doyumunun, farklı ücret gruplarında olan kendini kabul düzeyi yüksek kadınların ve kendini kabul düzeyi düşük 231 milyon TL ve üstü maaş alan kadınların iş doyumlarından daha düşük olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, araştırmacılara ve örgütlerde insan kaynaklan, organizasyon vb. alanlarda görev yapan uzman ve psiko lojik danışmanlara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In the present study job satisfaction of working women who have different self-acceptance levels has been investigated on the bases of the variables age, marital status, salary and education levels. 704 subjects from various branch of a private bank in Istanbul were given a“Personal Data Questionnare”in order to collect the personal data and“Job Satisfaction Inventory”to measure the job satisfaction levels. In the study, in order to distinguish the subject in two groups as High Self-acceptance level and Low Self-acceptance level the“Self-acceptance Inventory”was used. In the analysis of the data, based on their Self-acceptance Inventory scores of 704 subject were sequenced on a list starting with the highest and going down to the lowest score. After sequencing the scores. 27% of groups from the top and bottom of the list were selected (380 subjects) and included in the study. Results obtained from these 380 subjects were analysed using analysis of variance and N-K Test. The results showed that there was a significant difference between job satisfaction level of working women based on their high or low self-acceptance level. No significant difference was found in the job satisfaction level of working women when age or age and self-acceptance levels were considered together. Similarly, there was not a significant difference in the job satisfaction level of working women when education andself-acceptance levels were considered together. Results showed that there was a significant differene in the job satisfaction level of working women based on the education levels. In the inquiring the source of this difference, job satisfaction level of women graduated from university was higher than the women graduated from middle school or high school. No significant difference was found in the job satisfaction level of working women in the respect of marital status or marital status and self-acceptance level were considered together. A significant difference was found in the job satisfaction level of working women when salary and self-acceptance levels were considered both separately and together. In the inguiring the source of this difference, it was found that job satisfaction level of women who have low self-acceptance level and receive/earn 70-230 million TL were lower than both of the women who have high self-acceptance level in several payment group and the women who have low self-acceptance level and receive 231 million TL or more.