Örgütsel maneviyatın iş tatmini ve işten ayrılma niyetine etkisinde yöneticiye duyulan güvenin aracı rolü
The mediating role of trust in manager in the effect of organizational spirituality on job satisfaction and turnover intention
  1. Tez No: 897400
  2. Yazar: YUSUF SERDAR AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmada örgütsel maneviyatın iş tatmini ve işten ayrılma niyetine olan etkisinde yöneticiye duyulan güvenin aracılık rolü incelenmiş ve bu kapsamda nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 2023 yılında Ordu ilinde faaliyet göstermekte olan Sevgi Hastanesi ve Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışmakta olan bireylerden oluşmaktadır. Araştırmada evrenin temsil edilebilmesi bakımından örneklem seçimi yapılmış ve her katılımcının araştırmaya dâhil olabilme olasılığının eşit olduğu basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmaya 247 katılımcı dâhil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak katılımcılara ilişkin demografik bilgi formu kullanılmıştır. Bunun yanında, araştırma amacına bağlı olarak katılımcıların örgütsel maneviyat, iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve yöneticiye duyulan güven düzeylerinin belirlenmesi amacıyla ilgili özelliklere yönelik ölçekler kullanılmıştır. Katılımcıların örgütsel maneviyat, iş tatmini, işten ayrılma niyeti, yöneticiye duyulan güven ölçeklerinden aldıkları puanlar SPSS24 veri analiz programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda aracılık rolünün belirlenmesi için AMOS 26 programı kullanılarak örgütsel maneviyatın iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde yöneticiye duyulan güvenin etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the mediating role of trust in the manager in the effect of organizational spirituality on job satisfaction and turnover intention was examined and in this context, relational survey method, one of the quantitative research methods, was used. The population of the research consists of individuals working in Sevgi Hospital and Ordu Training and Research Hospital operating in Ordu province in 2023. In order to represent the population in the research, sampling was selected and simple random sampling method was used, where each participant has an equal probability of being included in the research. In this context, 247 participants were included in the study. The demographic information form for the participants was used as a data collection tool. In addition, scales for the related characteristics were used to determine the levels of organizational spirituality, job satisfaction, turnover intention and trust in managers depending on the research purpose. The scores of the participants from the scales of organizational spirituality, job satisfaction, turnover intention and trust in managers were analyzed with SPSS24 data analysis program. In order to determine the mediating role in line with the purpose of the study, the effect of trust in manager on the effect of organizational spirituality on job satisfaction and turnover intention was evaluated using AMOS 26 program.