Analyzing Turkey's intreactions with Greece and Syria in the post-cold war era
Türkiye'nin soğuk savaş sonrası dönemde Yunanistan ve Suriye ile etkileşiminin analizi
  1. Tez No: 89741
  2. Yazar: REŞAT BAYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET TÜRKİYE'NİN SOĞUK SAVAŞ SONRASI DÖNEMDE YUNANİSTAN VE SURİYE İLE ETKİLEŞİMİNİN ANALİZİ Bayer, Reşat Yüksek Lisans, Uluslararası İlişkiler Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Serdar Güner Temmuz 1999 Bu çalışmanın amacı Türk dış politikasının eğilimlerini Türk- Yunan ve Türk- Suriye ilişkileri çerçevesinde incelemektir. Türkiye ile komşuları arasındaki etkileşim 1990 ila 1998 dönemini kapsayacak şekilde işbirliğinden husumete kadar yayılan bir yelpaze içinde analiz edilmiştir. İçerik çözümlemesi ve daha özlü olarak, olay verileri kullanılmıştır. Ege, Kıbrıs, güvenlik ve suya ilişkin konular incelenmiştir. 1990'lı yıllarda Türkiye'nin daha dinamik bir dış politika benimsediği tezi araştırılmış ve varılan sonuçlar genelde bu tezi desteklemiştir. Bu çalışmada ele alman ülkeler arasında Türkiye, en aktif ve diğerlerinden daha belirleyici bir davranışa sahip ülke olarak saptanmıştır. İçerik çözümlemesinin kullanılması, Türk dış politikasının sistematik tarzda belirlenmiş görünümünü çıkartmaya yardımcı olmuştur. Teorik, metodolojik ve pratik yansımalar çalışmada daha ayrıntılı şekilde tartışılmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYZING TURKEY'S INTERACTIONS WITH GREECE AND SYRIA IN THE POST-COLD WAR ERA Bayer, Reşat M.S., Department of International Relations Supervisor: Asst. Prof. Serdar Güner July 1999 The aim of this study is to analyze foreign policy patterns of Turkey within the context of Turkish-Greek and Turkish-Syrian relations. The interactions between Turkey and its neighbors are analyzed for the period between 1990 and 1998 on a scale ranging from cooperation to hostility. Content analysis and, more particularly, events data are applied. The issues analyzed are those pertaining to the Aegean Sea, Cyprus, security and water. The premise, which argues that Turkey has adopted a dynamic foreign policy in the 1990s, was investigated and the results generally support it. Turkey is found to be the most active country in the study whose average behavior was usually more assertive than the rest. The use of content analysis enabled the systematic study of Turkish foreign policy. The theoretical, methodological and practical implications are further discussed in this study. Ill