Obstetrik brakial pleksus parazili çocuklarda yaralanma tipi ve fonksiyonel seviyenin aktivite katılımı ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi: Çocuk ve aile perspektifi
Investigation of the effect of injury type and functional level on activity participation and quality of life in children with obstetric brachial plexus injury: Child and family perspective
- Tez No: 897419
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, obstetrik brakial pleksus paralizisi olan çocuklarda yaralanma türü ve fonksiyonel düzeyi, çocukların ve ailelerinin bakış açılarıyla değerlendirip aktivite katılımı ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma, Şanlıurfa ilindeki Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine kayıtlı, 7-17 yaş aralığındaki bireyler ve onların ebeveynleri üzerinde yapıldı. Araştırma sürecinde, Tip 1 (Erb palsi) için 30, Tip 2 (Klumpke) için 31 ve Tip 3 (Total) için 13 olmak üzere toplamda 74 katılımcı üzerinde çalışılmıştır. Veri toplama araçları olarak demografik bilgiler için Kişisel Bilgi Formu, yaralanma tipinin belirlenmesi için Narakas Sınıflandırılması, aktivite ve katılım için Brakial Pleksus Sonuç Ölçümü, fonksiyon değerlendirme için Mallet Skalası, el becerileri için Abilhand-Kids Anketi, aktivite katılım ve günlük yaşam becerilerini değerlendirmek amacıyla Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Kaydı Anketi, yaşam kalitesini belirlemek için ise Pediatrik Veri Toplama Aracı Anketi kullanıldı. Verilerin analizler için SPSS 23.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the type of injury and functional level in children with obstetric brachial plexus palsy from the perspectives of children and their families and to examine the effect on activity participation and quality of life. The study was conducted on individuals between the ages of 7-17 and their parents enrolled in Special Education and Rehabilitation Centers in Şanlıurfa province. During the research process, a total of 74 participants were studied, 30 for Type 1 (Erb palsy), 31 for Type 2 (Klumpke) and 13 for Type 3 (Total). As data collection tools, Personal Information Form was used for demographic information, Narakas Classification was used to determine the type of injury, Brachial Plexus Outcome Measurement for activity and participation, Mallet Scale for function assessment, Abilhand-Kids Questionnaire for manual skills, Pediatric Disability Assessment Record Questionnaire was used to evaluate activity participation and daily living skills, and Pediatric Data Collection Tool Questionnaire was used to determine quality of life. SPSS 23.0 program was used for data analysis.