Adaptive wireless sensor network design for ultra low power IoT applications
Ultra düşük güçlü IoT uygulamaları için uyarlanabilir kablosuz sensör ağı tasarımı
- Tez No: 897424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAL SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Internet of Things (IoT), birçok endüstrinin dönüşümünü önemli ölçüde etkilerken, kablosuz sensör ağları (WSN) bu yeniliklerin önde gelen katalizörleri olarak ortaya çıkıyor. Bu çalışma, tarım ortamlarında algılayıcıların yerleştirilmesini artırmak için farklı bir ağ modelinin kullanıldığını araştırıyor. Ana hedef, enerji kullanımını optimize etmek, ağın ömrünü uzatmak ve güvenilir veri aktarımı sağlamak için algılayıcı düğümünü stratejik olarak yerleştirmektir. Önerilen teknik, hedef alanında algılayıcı düğümleri konumlandırmak için, kapsam gereksinimlerini ve ağ bağlantılarını dikkate alarak çevrimdışı bir model içerir. Bu çalışmada amaç, algılayıcı düğümü koruyucu kutulara düzenleyerek karar verme sürecini birleştiren iki aşamalı bir merkezli kontrol mekanizması haline getirmektir. Bu gruplandırma, batarya ve bant genişliği gibi ortak kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlarken, maliyet verimliliği için gerekli kutuların sayısını sınırlar. Bu tez, başlangıç aşamasında çevrimdışı bir dağıtım modeli aracılığıyla bağlantı ve kapsama sorunlarını ele alarak ve sonraki aşamada çevrimiçi bir enerji optimizasyon modeli yoluyla gerçek zamanlı uyum endişeleri ile ilgilenerek önemli katkılar sağlar.Bu çalışma hem teorik anlayışlar hem de pratik uygulamalar sunarak, akıllı tarım teknikleri bağlamında sürdürülebilir tarımda devrim yaratmak için WSN potansiyelini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Internet of Things (IoT) is significantly influencing a conversion of multiple industries, with Wireless Sensor Networks (WSNs) emerging as the primary catalysts of new technology. In this thesis investigates the use of a diverse network model to enhance the placement of sensors in agricultural environments. The main goal is to strategically place sensor nodes in order to optimize energy usage, extend the lifespan of the network, and ensure reliable data transfer. The suggested technique includes an offline model for positioning sensor nodes in the specified area, considering the coverage needs and network connections. The aim in this study is to design a two-stage centralized control mechanism that organizes the sensor node into protective boxes, integrating the decision-making process. This grouping enables the efficient exploitation of common resources, such as batteries and bandwidth, while limiting the number of boxes required for cost-effectiveness.This study initially investigates connection and coverage issues utilizing an offline model. Afterwards, the online model is implemented. The idea here has been created for handling real-time issues.The focus is on optimizing energy economy by consolidating sensors within boxes, reducing data transmission hops, and taking into account energy consumption during sensing, sending, and active/sleep modes. This study offers both theoretical insights and practical applications, demonstrating the potential of WSNs to revolutionize sustainable agriculture in the context of smart agricultural techniques.