Türkiye'de kritik altyapıların doğal afetlerden korunmasında uygulanabilecek iyileştirme stratejileri: ABD örneği
Recovery strategies that can be applied to protect Turkey's critical infrastructure against natural disasters: U.S. case
- Tez No: 897425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN KÜPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki kritik altyapıların doğal afetlerden korunması ve afetler esnasında faaliyetlerinin kesintiye uğramadan devam etmesi için ele alınabilecek iyileştirme stratejileri araştırılmıştır. Çalışma, kritik altyapılara yönelik bir tehdit olarak doğal afetler açısından, kritik altyapıların korunması ve afet yönetim stratejilerini bir arada ele alması sebebiyle özgünlük arz etmektedir. Kritik altyapıların korunmasında, çalışmanın sınırlarını çizen doğal afetlerin yanında diğer tehditlere karşı da izlenen sistemli ve uzun bir geçmişe sahip politikaları nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) örneğinden alınabilecek olan dersler, çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Konuyu bütüncül bir şekilde ele alabilmek için, öncelikle kritik altyapı kavramı ve dünya örnekleri incelenmiştir. Arkasından, Türkiye ve ABD'nin kritik altyapılara yaklaşımı ve afet yönetim süreçleri kıyaslamalı olarak ele alınmış, Türkiye'deki durum resmî belgeler üzerinde yürütülen nitel içerik analizi yöntemiyle tespit edilirken, ABD'nin kritik altyapılarını doğal afetlerden korumaya yönelik attığı adımlar analitik bir çerçevede analiz yürütmek için belirlenmiş olan kritik altyapı sektörleri ve afet yönetim evreleri bağlamında vaka analizi yöntemiyle incelenmiştir. Son olarak, incelemelerden elde edilen bulgular doğrultusunda Türkiye'deki şartlar da dikkate alınarak, Türkiye'ye aktarılması yararlı görülen uygulamalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the recovery strategies that can be considered for the protection of critical infrastructures in Turkey from natural disasters and the continuation of their operations without interruption during disasters. The study is unique in that it addresses critical infrastructure protection and disaster management strategies together in terms of natural disasters as a threat to critical infrastructures. The focus of the study is on the lessons that can be learned from the US example due to the systematic and long-standing policies followed against other threats in the protection of critical infrastructures besides the natural disasters that draw the boundaries of the study. In order to address the issue in a holistic manner, the concept of critical infrastructure and world examples are first analyzed. Subsequently, Turkey's and the USA's approach to critical infrastructures and disaster management processes are discussed comparatively, and the steps taken by the USA to protect its critical infrastructures from natural disasters in the context of designated critical infrastructure sectors and disaster management phases are analyzed through case studies in order to conduct an analytical framework. Finally, in line with the findings obtained from the analysis, the practices that are deemed useful to be transferred to Turkey are evaluated, taking into account the conditions in Turkey.