Regulation of bacilysin production and rescue of sporulation defects in a bacilysin negative strain by the sporulation transcription factors gerr and spovt in Bacillus subtilis
Bacillus subtilis'de sporülasyon transkripsiyon faktörleri gerr ve spovt tarafindan basilisin üretiminin düzenlenmesi ve basilisin negatif bir suşta sporulasyonda kusurlarin kurtarilmasi
  1. Tez No: 897426
  2. Yazar: BERK ALAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÖZCENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Biology, Genetics, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bacillus subtilis, genetik manipülasyonlara açık olması, dirençli endosporlar oluşturması ve çok çeşitli antimikrobiyal ikincil metabolit üretimi ile dikkat çeken Gram-pozitif bir bakteridir. Basilisin, B. subtilis tarafından üretilen, ribozomal olmayan şekilde sentezlenmiş bir dipeptittir ve L-alanin ve L antikapsin amino asitlerinden oluşur. Bu antibiyotik, glukozamin-6-fosfat sentetaz inhibitörü olarak görev yaparak bakteri ve mantarlarda hücre duvar sentezini bloke eder. Önceki bulgularımız, basilisin biyosentetik operonu olan bac operonunun düzenlenmesinin, Spo0A ve sigma H gibi sporülasyon başlatma regülatörleri tarafından pozitif yönde düzenlendiği ve AbrB ve CodY gibi sporülasyonu inhibe eden regülatörler tarafından inhibe edildiğini gösterdi. Grubumuz ayrıca basilisin üretemeyen OGU1 suşunun spor direnci, spor germinasyonu ve sporlanan koloni morfolojisi dahil olmak üzere birçok sporlanma fenotipinde bozukluk olduğunu da göstermiştir. Kütle spektrometrisi ve transkriptomik çalışmalar, OGU1 suşunda birçok genin farklı şekilde ifade edildiğini ve sporülasyonla ilgili genlerin yeterince ifade edilmediklerini göstermiştir. Bu sonuçlar, basilisin üretimi ve sporülasyon arasında iki yönlü bir bağlantı olduğunu göstermektedir. İfadesinde azalma olduğu gösterilen iki sporülasyon transkripsiyon faktörü, GerR ve SpoVT bu çalışma için seçilmiştir. Bu genlerin OGU1'de görülen bozuklukları kurtarıp kurtaramayacağını görmek amacıyla OGU1'de klonlanması ve aşırı ifade edilmeleri sağlanmış ardından GerR ve SpoVT'nin bu bozuklukları kısmen kurtardığı gösterilmiştir. Bu genlerin basilisin biyosentezi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla GerR ve SpoVT'yi aşırı ifade eden OGU1 suşları ile Beta-galaktosidaz tahlilleri, GerR ve SpoVT-mutant suşları ile biyoanalizler ve saflaştırılmış GerR ve SpoVT kullanılan elektroforetik mobilite kaydırma analizleri (EMSA) gerçekleştirilmiştir. Beta-galaktosidaz tahlilleri ve biyoanalizler GerR'ın basilisin üretiminde pozitif düzenleyici olarak görev aldığını göstermiştir. Ancak bu tahliller SpoVT için çelişkili sonuçlar vermiş ve SpoVT'nin basilisin üretimi üzerindeki etkileri tam olarak anlaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Bacillus subtilis is a Gram-positive bacteria notable for its transformability, extremely resistant endospores and antimicrobial secondary metabolites. Bacilysin is a nonribosomally synthesized dipeptide produced by B. subtilis and consists of the amino acids L-alanine and L-anticapsin. This small antibiotic acts as a glucosamine-6-phosphate synthetase inhibitor, blocking cell wall synthesis in bacteria and fungi. Our previous findings showed that the regulation of the bacilysin biosynthetic operon, the bac operon, is upregulated by sporulation initiation regulators such as Spo0A and sigma H and is inhibited by sporulation inhibiting regulators such as AbrB and CodY. We have also shown that the bacilysin silenced strain OGU1 is defective in multiple sporulation phenotypes including spore resistance, germination and sporulating colony morphology. Proteomic and transcriptomic studies have shown that OGU1 differentially expresses many genes, and underexpresses many sporulation genes. These suggest a two way link between bacilysin production and sporulation. In the present study, two underrepresented sporulation transcription factors, GerR and SpoVT, were cloned and overexpressed in OGU1 to see if their overexpression could rescue the bacilysin-negative defects. GerR and SpoVT were found to partially rescue these defects, though neither could fully rescue the defective phenotypes. To observe the effects of GerR and SpoVT on bac, Beta-galactosidase assays, bacilysin bioassays and EMSAs were employed. GerR appears to be a positive regulator of bac, While SpoVT's role on bac regulation remains uncertain, as the Beta-galactosidase assay and bioassay produce conflicting results.