Ayrışma bireyleşme ile psikosomatik belirtiler arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolünün incelenmesi
The mediating role of emotion regulation in the relationship between separation individuation and psychosomatic symptoms
  1. Tez No: 897438
  2. Yazar: ELİF SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARKAN ESKİİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezin oluşturulma amacı psikosomatik semptomların süreçlerini incelemek ve alt nedenlerini anlamlandırmaya çalışmaktır. Somatik belirtileri derinlemesine analiz edebilmek adına bireylerin erken dönem yaşantılarının büyük bir bölümü olan ayrışma bireyleşme süreci araştırılmıştır. Ayrışma bireyleşme sürecinde yaşanan eksikliklerin, duygu düzenleme üzerinde nasıl bir etkisi olduğu ve bu etki sonucunda psikosomatik belirtilerin oluşumu incelenmiştir. Nicel modelli bir araştırma kurulmuş ve kartopu örneklemi ile 433 sayıda katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırma çevrimiçi anket üzerinden yürütülmüştür. Anket düzeni içerisinde Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Ayrışma Bireyleşme Envanteri (ABÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) ve Hasta Sağlık Anketi Somatik Semptom Alt Ölçeği (HSA-15) bulunmaktadır. Ayrışma bireyleşme döneminde zorluk yaşayan bireylerin, daha fazla psikosomatik belirti göstereceği hipotez edilmiştir. Buna ek olarak duygu düzenleme güçlüklerinin bu ilişkide aracı rolünün varlığı araştırılmıştır. Çalışma sırasında korelasyon, regresyon ve aracılık analizleri uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre ayrışma bireyleşme zorlukları ve somatik belirtiler arasında anlamlı ve güçlü ilişki bulunurken, duygu düzenleme güçlükleri ile anlamlı ilişki bulunmamıştır. Aracı değişken analizi sonucunda ise anlamlı sonuçlara ulaşılmamıştır. Demografik verilere (cinsiyet, yaş, iş durumu, eğitim durumu) ait verilere, analizlere ve tartışmaya da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is analyze and understand the root of psychosomatic symptoms and its structure. Also this study involves the insufficiencies, which are resulted from early experiences, in separation-individuation process and testing if these challenges effect emotion regulation process therefore resulting the development of psychosomatic symptoms. This study's research model is quantitative and sampling model is snowball technique. The sample contains 433 participants who are university students. Instruments conducted through an online survey platform which are Informed Consent Form, Demographic Information Form, the Separation-Individuation Inventory (ABÖ), the Difficulty in Emotion Regulation Scale (DDGÖ), and the Patient Health Survey Somatic Symptom Subscale (HSA-15). This research's conjecture is if individuals experience challenges more than sense of safety during the separation-individuation phase would likely to display a higher tendency for psychosomatic symptoms. Moreover, the study examined the possible mediating effect of difficulties in emotion regulation within this relationship. In this study correlation, regression, and mediation analyses was used. The findings showed that the main hypothesis was not supported. Results also included demographic data (gender, age, employment status, education level).